LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

119 kg kokainë në konteinerin e "Bana King"/ Artan Hoxha zbulon “hilen” në Portin e Durrësit

5 Janar 2022, 13:32, Kronika CNA
119 kg kokainë në konteinerin e "Bana King"/ Artan Hoxha

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka zbardhur detaje rreth kapjes së 119 kg kokainë në konteienerët me banane të kompanisë Zico Sh A.

I ftuar në studion e Abc news, Hoxha është shprehur se skaneri në Portin e Portin e Durrësit ka treguar se ngarkesa ka patur mungesa.

Gazetari thekson se jo të gjithë konteinerët kalojnë në skaner për shkak të fluksit. Në këtë rast, kontejneri me banane ka kaluar në skaner dhe është vënë re që kishte mungesa që do të thotë se ka patur ndërhyrje.

?Skaneri në vetvete skanon çfarë i sjellin jo çdo gjë, jo çdo kontejner kalon në skaner sepse ka fluks. Ti në 5, 7, 9 kontejnerë zgjedh 2. Në 28 ka kaluar në skaner dhe në skaner ka dalë i pastër por në skaner ka dalë se kishte mungese. Në 28 ka kaluar në skaner në 29 është bërë transporti nga porti në Vaqarr. Çuditërisht në orët e mbrëmjes i kanë dalë persona të armatosur kanë kontrolluar në kontejner?, ka thënë ai.

Hoxha tregon edhe një tjetër detaj. Gazetari, ndër të tjera shton se në brenda në konteiner kishte 20 ton banane dhe kjo është një ngarkesë që nuk mund të kontrollohet e gjitha.

Pavarësisht se shoferi në dëshminë e tij dha një version që tregonte se ?maskat? kanë ndërhyrë në kontejner duke lëvizur arkat, në zonë nuk ka kamera për ta vërtetuar një gjë të tillë.

?Kontejneri kishte 20 ton banane. Ata s?kanë mundësi fizike të kontrollojnë këtë ngarkesë. Që të jetë e besueshme dëshmia e shoferit duhet të ketë ca gjëra shtesë. Te vendi ku është ndaluar ka shenja xhirimi gomash e ka ndaluar, por s?ka kamera?, vijoi gazetari.

Sipas Hoxhës një tjetër detaj dyshues është edhe mënyra se si u denoncua rasti në polici nga vetë pronari. Ai thotë se policia ka gjetur në kontejner çfarë është lënë, ndërsa hedh dyshime se sasia e kokainës ka qenë më e madhe.

?Kur ka ardhur në Tiranë s?ka bërë denoncim të nesërmen është njoftuar menaxheri i cili më pas ka njoftuar pronarin. Në 30 pronari i kompanisë nga SHBA njofton drejtorin e policisë. Deri këtu autoritetet s?kanë ditur asgjë. Autoritetet tona s?kanë patur dijeni deri kur janë marrë në telefon kjo është e provuar. Gjetën çfarë u lanë. Ose s?i morën dot ata të Romanatit ose i lanë aty. 99.9% të rasteve shoferët s?dinë asgjë, sepse nëse e lajmëron s?ka shofer që të hipën në atë kamion?, tha ai.

Ndër të tjera, Hoxha ka thënë se ka shumë raste ku “pronarët” e kokainës e bëjnë vetë denoncimin në polici për të fshehur gjurmët.

?Në rastin konkret, kokaina është brenda arkave dhe është vendosur që kur është bërë ngarkesa e bananeve dhe këtë akses se ka njeri tjetër. Në rastin konkret kjo kompani ka përfaqësuesin e vetë dhe ai e merr që nga ferma ku vilet bananja dhe futet në kontejner. Këtë radhë kokaina ka qenë në banane. Në korrik Alba Exotic ju gjet në trup kokaina, në frigorifer dhe futet kur është bërë kontrolli në Ekuador dhe kur rri në pritje për në anije. Ka pasur dhe raste të tjera që denoncimi është bërë nga pronari dhe prokuroria i ka futur në burg, bashkë me pronarin.

Kjo alibi është shumë e pabesueshme. Kontejneri edhe me domate po të ishte sigurisht që ai fermeri në Lushnje do ta njoftojë policinë se i kanë vjedhur 100 arka, në rastin konkret të dalin njerëz ja fut gjumit, të nesërmen njofton administratorin, pronarin e më pas policinë, ka diçka që nuk shkon. Jo ngjarje është përsëritur dhe në 2016 në Patos. Këto raste tregojnë se ku çalon sistemi jonë. Policia është çuditur edhe kur ka gjetur 119 kg?, ka thënë Artan Hoxha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga