Publikimi i të dhënave personale/ Peleshi: Njësi ushtarake kundër krimit kibernetik

28 Dhjetor 2021, 18:58, Politikë CNA
Publikimi i të dhënave personale/ Peleshi: Njësi ushtarake

Ministria e Mbrojtjes ka nisur tashmë një projekt me SHBA, i cili lidhet me sigurinë kibernetike të ushtrisë. Në projektin e bashkëpunimit krijohet një mbrojtje më e madhe ndaj sulmeve të jashtme, që mund të ndodhin në të ardhmen.

Ky lajm u bë i ditur nga Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, gjatë kohës që ky i fundit u pyet rreth skandalit të publikimit të të dhënave personale.

?Mbrojtja kibernetike është një sfidë për të gjitha vendet. Ministria e Mbrojtjes ka përgjegjësi për të zhvilluar sigurinë kibernetike të sigurisë ushtarake.

Kemi një projekt shumë të madh, nuk ka pse mos e them, me partnerët tanë amerikanë mbi 20 mln euro po ngremë njësinë ushtarake të mbrojtjes kibernetike, gjë që do te jetë një garanci shumë e madhe. Do të jetë një garanci me të madhe me ekspertizë amerikane dhe qendrat e ekselencës së NATO-s?, tha Peleshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga