Salltanetet e Ramës/ Mbi 300 mijë euro rroga për 24 ndihmësit e tij. Ja kush janë

28 Dhjetor 2021, 15:20, Politikë CNA
Salltanetet e Ramës/ Mbi 300 mijë euro rroga për 24

Njeriu që erdhi në pushtet me ?besimin tek talenti dhe forca e njerëzve të zakonshëm të këtij vendi?, që kur ishte në opozitë shoshte se ?politikën e sheh si pasion për të ndryshuar e jo si zanat për të fituar? apo që shfaqej në klipe muzikore herë krah minatorëve në galeritë e Bulqizës e herë mes peshkatarëve duke ngritur arka, sot shpenzon mbi 300 mijë euro për ushtrinë e ?ndihmësave? të tij personalë.

Është Edi Rama, të cilit i duhen 24 vetë në rolin e ndihmësave në kryeministri, nga një vëzhgim Lapsi.al bëri në listën e pagave të janarit që qarkullon tashmë në Whatsapp.

Mbetet i paqartë përshkrimi i punës për secilin prej tyre, pasi është e njohur mania e Ramës që ta kurojë vetë imazhin në publik, që nga përzgjedhja e veshjve, arredimi i zyrës apo shkrimi i fjalimeve.

Nga lista e rrogave të janarit rezulton se paga bruto e ?ndihmësit të kryeministrit? është 144.686.000 lekë. Me një përllogaritje e shpejtë del se shpenzimet për 24 punonjësit shkojnë mbi 300 mijë euro në vit, duke përjashtuar këtu këshilltarët apo sekretarët e tij.

Në intervistat që jep në media, Rama shfaq me mjeshtëri imazhin e atij që nuk ngazëllehet nga luksi i tepërt, që nuk e sheh pushtetin si qëllim në vetvete apo si mjet përfitimi. Në retorikën e kryeministrit gjen shpesh shprehje që e përshkruajnë politikën si ?një shtysë për t?i zgjidhur hallet e njerëzve dhe problemet e vendit duke punuar më fort, jo duke u ankuar më shumë?.

Në fakt Rama nuk ka ç?të ankohet. Me një administratë të fryrë në maksimum dhe me një infrastrukturë televizive si ERTV në shërbim të vetes, shefi i qeverisë i ka plotësuar më së miri nevojat në shërbim të vetes.

Emrat e ndihmësave të kryeministrit

Anxhela Lita
Mitea Gegushi
Enio Ohri
Alkida Thana
Ina Kuka
Andi Mazi
Jona Dundo
Drilona Deliu
Florian Spahiu
Oljan Kanushi
Besmir Gjokuta
Ardit Drenova
Aida Hasmeta
Kjara Adhami
Skënder Duka
Ina Memishahi
Silda Çepe
Keisi Seferi
Denada Marko
Marsel Preçi
Klevis Gjoni
Jeta Deda
Renald Koka
Megi Thaçi

 

Lajmet e fundit nga