A do ketë ministra e deputetë të arrestuar?/ “Dorëzohet” Rama, pason “stafeten”

28 Dhjetor 2021, 13:04, Politikë CNA
A do ketë ministra e deputetë të arrestuar?/

Kryeministri Edi Rama ka komentuar skandalin e publikimit të të dhënave të qytetarëve shqiptarë, si pagat e targat e makinave.

Në një koment në faqen e tij në rrjetet sociale, ndjekësit kanë pyetur Ramën, nëse përgjegjësit do të ndëshkohen.

Por, Rama i ka kaluar ?stafeten? institucioneve të drejtësisë, duke thënë se përgjegjësit e rrjedhjes së këtyre të dhënave, duhet t?i gjejë drejtësia dhe të ndëshkohen sipas ligjit në fuqi.

?Pergjegjesit duhet t?i gjeje drejtesia dhe t?i ndeshkoje sipas ligjit. Uroj qe prokuroria te zbardhe sa me shpejt rrjedhen e ngjarjes dhe autoret e krimit?, shkruan Rama.

Ndërkohë për pagat e larta Rama thotë se ata qytetarë që kanë këto rroga, taksohen sipas ligjit. Sipas tij, problem mbeten të ardhurat e padeklaruara.

?Pagat shume te larta jane te deklaruara e taksohen sipas ligjit me 23% por problemi madhor eshte pjesa e padeklaruar e te ardhurave te shume kompanive, perfshire edhe pagat e uleta fiktive qe kompensohen me leke ne dore. Jane bere permiresime te ndjeshme ne keto vite, po ka ende shume lufte per te bere dhe prandaj do vijojme me masa te reja anti-evazion?.-thekson kryeministri.

Ndërkohë Rama i është përgjigjur komentuesit edhe për pyetjen që ka bërë për automjetet që përdorin ministra e deputetë, të dhëna këto të publikuara në databasën e rrjedhur të targave të qytetarëve.

?Ministrat dhe deputetet bejne deklarime pasurie te pervitshme, per te cilat mbajne pergjegjesi penale nese gjenden ne fshehje pasurie. Mua personalisht per shembull me ka ndodhur te ndeshem me lajme te rreme per blerje makinash te shtrenjta apo per shpenzime 700 mije euro ne vit per avion! Marrezira!?, shkruan Rama.

Lajmet e fundit nga