Kriza energjetike në Kosovë/ Balluku del me njoftimin e rëndësishëm

28 Dhjetor 2021, 18:41, Politikë CNA
Kriza energjetike në Kosovë/ Balluku del me njoftimin e

Vendi ynë ka mundur që t?i sigurojë Kosovës furnizimin me 7680 megavatë/orë për 31 dhjetorin dhe 1 janarin 2022, në formën e depozitës dhe pa efekt financiar.

Kjo sasi do t?i kthehet pas Shqipërisë nga Kosova gjatë periudhës nga qershori deri në shtator , periudhë kur vendi ndodhet në thatësi dhe ka mungesë të rezervave hidrike.

?Kemi arritur të sigurojmë 3600 megavat ore energji për 31 dhjetorin dhe 4080 megavat ore për 1 janarin 2022 qe do te jepen ne formën e deponimit pa efekt financiar për Kosovën?, tha ministrja e Energjisë, Belinda Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga