LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lufta Qeveri-Presidencë/ Rama i kundërpërgjigjet Metës

14 Dhjetor 2021, 11:12, Politikë CNA

?Lufta? mes presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama duket se vijon të thellohet.

Së fundi, kryeministri gjatë një deklaratë për mediat nga Berati i është kundërpërgjigjur Metës, pasi ky i fundit refuzoi të dekretojë ligjin për ?Bashkëqeverisjen?. Rama e cilësoi si absurd refuzimin e Metës, për ta dekretuar ligjin në fjalë.

?Qytetari mund të marrë shërbimet në një kohë të shpejtë, edhe pa dalë ngë shtëpia, duke përdour një telefon dhe nga ana tjetër kemi një tjetër gjë pozitive sepse vëmë në lëvizje një mekanizëm të ri, që është Bashkëqeverisja.

Nga një proces i nisur në mandatin e shkuar, tani është transformuar në një ligj që do hyjë në fuqi së shpejt dhe do shkojë sërish në parlamet pavarësisht refuzimit absurd të presidentit.

Sot janë mbi 1000 shërbime që jepen online. Të gjithë përmes e-albania mund t?i aksesojnë.

Aspekti tjetër brenda këtij sistemi të ri, është fakti që qytetarët nuk kanë pse shkojnë në shumë zyra për të mbushur dosjen me dokumenta.

Për të marrë një vërtetim apo autorizim tani mjaftoin të bëhet aplikimi përmes telefonit dhe nga zyrat e shtetit i merr shumë lehtë.

Kjo nënkupton një transformim të marrëdhënieve të qytetarëve me zyrat e shtetit dhe një mundësi që qytetarët ti japin fund vetë ryshfeteve që paguajnë për të marë një shërbim apo dokument.

Të gjitha këto kënë vlerë, edhe për një aryse sepse nga janari ne do mbyllim sportelet, nuk do jetë më e mundur të mbahet radhë në sportele.?-tha Rama.

Më tej, ai vijoi të ?reklamojë? ligjin për Bashkëqeverisje, ndërsa nuk ka lënë pa shigjetuar sërish Metën.

?Ne nuk kemi pse të vazhdojmë të kemi këtë problematikë kaq të madhe dhe të faturojmë kosto por edhe nerva që në fat është korrupsion për qytetarët, ndërkohë që dokumentat janë aty.

Ne prej disa kohësh e kemi pasur gati këtë proces, por nuk bëhej sepse inercia ishte më e fortë. Prandaj zgjodhëm të bëjmë në mënyrë kaq drastike.

Mbyllja e sporteleve, nga ata që shikonin xhepat e qytetarëve, apo nga ata që ikin për kafe në orar punë, do bëjë që ata tani të bëjnë të mundur funksionimin e  shërbimeve nga ekrani. Në kët fazë një pjesë e madhe e aplikimeve emarrin në menyrë të drejtpërdrejët .

Qyteratët nuk kanë nevojë të përplasen korridore me lloj lloj  njerzish apo të kërkojnë sekserë.

Thjesht ne na del detyra të informojmë publikun që ta ketë marrëdhënien me shtetin përmes ekranit.

Shteti do të bëhet ai miku që shumë e kërkojnë për të zgjidhur një problem.

Kjo platformë do riafirmohet si ligj, sepse për arsyen e mosarsyes që e karakterizon Presidentin tonë patëm vonesë?-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga