Vjosa del nga shtrati/ Përmbyten disa banesa, dëmtohet ura në Selenicë

12 Dhjetor 2021, 09:18, Aktualitet CNA
Vjosa del nga shtrati/ Përmbyten disa banesa, dëmtohet ura në

Moti i keq me reshje shiu të dendura ka sjellë shumë problematika në qarkun e Fierit, për shkak të daljes së Lumit Vjosa nga shtrati.

Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka dhënë detaje duke treguar se disa zona janë përmbytur, por është bërë evakuuimi i banorëve.

?Prej disa orëve, gati dy ditësh kanë vazhduar reshje intensive, shkak i cili ka sjellë edhe përmbytje dhe mbingarkesën e lumit Vjosa dhe të lumenjve të tjerë. Jo që është më e rëndësishme është kapja  e niveleve maksimale të lumit Vjosa. Strukturat kanë qenë gjitha natës në qarkun Fier dhe Vlorë dhe kanë marrë masa për të evituar çdo problematikë apo shqetësim të banorëve.

Duhet të informojmë publikun se aktualisht niveli i ujërave ndihmës ka kapur nivelin maksimal, por nuk kemi përmbytje. Në Ferras janë disa banesa që janë prezencë uji, janë evakuuar 3 familje. Janë vënë në dispozicion të gjitha kapacitete e strukturave lokale dhe vendore.

Tashmë mund të themi se nuk kanë rrezik. Pritet intensitet në rënie në prurjet e Vjosës, ç?ka reflektohet në nivelin që po bie në Memaliaj. Po ashtu edhe në Vlorë, nuk paraqiten probleme është punuar gjithë natës, është mbyllur një çarje e argjinaturës e cila mund të sillte probleme serioze?, tha Çako.

Ndërkohë situate paraqitet kritike në Fitore të Selenicës, ku niveli i ujit në urën e Mifolit është në pikën kritike dhe po merren masa për forcmimin e argjinaturës.

Gjithashtu është dmëtuar edhe ura Kallarat në bahskinë e Selenicës, duke u bërë e pakalueshme. / A.E-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga