Vjosa drejt nivelit kritik/ Përmbytje në Fier dhe Berat, situata mund të përkeqësohet

11 Dhjetor 2021, 18:31, Aktualitet CNA
Vjosa drejt nivelit kritik/ Përmbytje në Fier dhe Berat, situata mund

Kryetari i bashkisë Fier Armando Subashi, ka folur për mediat lidhur me situatën nga reshjet e shiut në këtë qytet, ku Lumi Vjosë rrezikon të dalë nga shtrati.

Subashi tha se prurjet vijojnë te kene intensitet dhe situata mund te përkeqësohet në orët në vijim.

?Jemi ne gatishmeri maksimale dhe do te qëndrojmë ne terren gjate gjithë natës. Ne Memaliaj Vjosa eshte me shume se 7.5. Niveli kritik është 8. Banoret e zonës te jene te kujdeshem me gjene gjalle e nese shihet ne nevojshme ta evakuojnë. Rreth mesnates situata mund te perkeqesohet. Nuk ka vend per panik por duhet bere kujdes pasi pas ores 21:00- 22:00 situata do te vij duke u përkeqësuar. Nese do te përkeqësohet situata do te kërkohet edhe ndërhyrja  e forcave te ushtrisë nese do te duhet?- tha ai.

Problematike paraqitet situata edhe ne Berat dhe Marovë.

Në lagjen ?18 Tetori?,në zonën e quajtur Dafinat,disa banesa janë nën ujë. Në fshatin Moravë Reparti i PMNZSh-së ka evakuar disa familje.Gjithashtu është mbyllur Kopshti dhe Qendra Shëndetësore e këtij fshati,të cilat janë përmbytur si dhe janë evakuar pajisjet dhe orenditë që ndodheshin brenda tyre.

Deri më tani niveli i ujit të lumit Osum në Berat është në kuotat maksimale,ai ka arritur në 4.20 m dhe është me tendencë rritjeje,pasi ndikohet nga prurjet e përrenjve dhe sasisë së rreshjeve në vazhdim.

Ndërkohë 8 kabina janë dëmtuar dhe janë pa energji zona e Poshnjes dhe pjesërisht Tomorica si dhe fshati Potom në Skrapar,për shkak të djegies së një transformatori./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga