E fundit!

x

Moti i keq përfshin disa qytete/ Dëbora mbulon Dibrën, Rruga e Arbrit kalohet vetëm me zinxhirë

11 Dhjetor 2021, 08:59, Aktualitet CNA
Moti i keq përfshin disa qytete/ Dëbora mbulon Dibrën, Rruga e

Bora dhe shiu kanë përfshirë Qarkun e Dibrës në 24 orët e fundit. Sipas Abc news në lartësinë mbi 800 metra ka patur reshje dëbore, ndërsa trashësia në zonat e thella varion deri në 40 cm.

Në Kalanë e Dodës, Lurë dhe Selishtë bora ka kualr 40 cm trashësi. Gjithashtu në disa prej akseve rrugore ka patur probleme për shkak të kushteve atmosferike.

Aksi nacional Peshkopi ? Tiranë nga Burreli, kalimi është pa probleme.

Situata e qarkullimit

Aksi Klos ? Tiranë nga Rruga e Arbrit, kalimi bëhet me zinxhirë, në by-passin e Qafës së Murrizit.

Aksi Peshkopi ? Kala e Dodës ? Kukës ka mbi 40 cm borë, kalimi bëhet vetëm me zinxhirë.

Aksi Peshkopi ? Draj Reç ? Kukës kalimi me zinxhirë.

Aksi Ura e Çerenecit ? Steblevë ? Librazhd kalimi bëhet me zinxhirë.

Në disa njësi administrative si Lura, Kalaja e Dodës dhe Sllovë mungon energjia elektrike.

Ndërkohë edhe në qytete të tjera si Elbasani ka patur reshje të dendura shiu, por që nuk kanë ndikuar në qarkullimin e mjeteve.

Abc neës shkruan në akset rrugore nacionale ka patur prani te inerteve e aluvioneve por që nuk kanë ndikuar në qarkullimin e mjeteve;

Elbasan-Qafe Thane te kthesat e Murrashit

Gramsh-Moglice

Elbasan-Rrogozhine ne segmentin Paper Bishqem.

Librazhd Stebleve ka patur reshje debore që arrijnë  10cm deri 20 cm ne segmentin Klenje Stebleve. Shirgjan Kacivel në Kacivel ka pasur bllokim të njërës anë të aksit nga rënia e një masivi dheu. Prurjet e lumenjve e të perrenjve kanë qenë deri mesatare pa sjellë probleme.

Furnizimi me energji elektrike ka qenë me problematika të vogla me ndërprerje tek fidrat 6 e 7 për. Nj.A Rrajcë e Stravaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga