Përkeqësohet situata nga përmbytjet në Fier/ Balla paralajmëron evakuimin e banorëve

12 Dhjetor 2021, 12:32, Aktualitet CNA
Përkeqësohet situata nga përmbytjet në Fier/ Balla

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka inspektuar sot nga afër situatën e përmbytjeve në Fier.

Sipas Ballës, gjendja është e përballueshme dhe nëse nuk do të ketë rënie të nivelit të ujit do të bëhet me ndihmë të ushtrisë, evakuuimi i atyre banorëve që janë më në rrezik.

?Qoftë drejtoria e përgjithshme e Emergjencave civile dhe prefektura dhe bashkia e Fierit kanë njoftuar prej dy tre ditësh situatën që parashikohej, por siç tha dhe zoti Çako është prurja më e madhe në 50 vjet.

Në 2017 ura e Mifolit u kalua nga uji, por shpresojmë që niveli i ujit të bie në orët në vijim, dhe në komunikim me forcat e ushtrisë nëse nuk do të kemi rënie të nivelit të ujit bashkë me forcat e ushtrisë do të bëjmë dhe evakuimin e banorëve dhe pse nuk përbën rrezik për momentin.

Gjithashtu do të përpiqemi që të shpëtojmë dhe të gjithë bagëtitë që ndodhen në rrezik. Investimet në katër vite po e tregojnë efektin, pasi me këtë nivel prurjesh do të kishim përmbytje shumë më shumë se në 2017. Natyra është e paparashikueshne, dhe duhet të dimë që në Vjosë derdhet një pjesë e madhe e ujërave të ardhura jo vetëm nga zonat përreth por dhe nga Greqia?, ka thënë Balla./E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga