LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lubonja ‘ia plas’ në sy Bashës/ “Vendimi ndaj Berishës gabim i dyfishtë politik”

2 Dhjetor 2021, 20:56, Politikë CNA
Lubonja ‘ia plas’ në sy Bashës/ “Vendimi ndaj

Analisti Fatos Lubonja është përfshirë në një debat me kreun në detyrë të PD Lulzim Basha sa i përket vendimit për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar i PD.

Sipas Lubonëjës ky ishte një gabim i dyfishtë politik  nga ana e Lulzim Bashës.

?Kjo që ka bërë zoti Basha është një gabim politik. Nuk hyn në etiketime, gabim i dyfishtë politik. Jo shpallja non grata, por përjashtimi meqenëse amerikanët e shpallën non grata. Është gabim politik që po e tregon koha në terma afatshkurtra, në kuptimin që partia është përçarë më tepër se kurrë. Basha dhe Berisha po asgjësojnë njeri-tjetrin me akuza që i bën dëm kredibilitetit të partisë. Është gabim politik sepse bën lojën e kundërshtarët i cili bën qejf duke u tallur me këta në parlament dhe qeveris i qetë.

Në terma afatgjata është gabim politik për mënyrën se si u bë. Unë nuk dua të jetoj në një Shqipëri që të jetë koloni. Dua të jetoj si qytetar në vendin tim, ku kryetarin e opozitës e zgjedh elektorati, shqiptarët dhe jo ambasada amerikane. Dua që cilido qoftë ai, të votohen të provohen se sa mbështetje kanë nga shqiptarët. Në rast se duhet përjashtuar apo jo kjo nuk mund të merrej se kështu tha guvernatorja Yuri Kim, por duke u konsultuar me të gjithë partinë si ka marrë dy vendime të rëndësishme lënin e parlamentit apo hyrjen në çadër.

Ato kanë qenë më të rëndësishme se ky, por dhe ky është një vendim i rëndësishëm. Në qoftë se duam të jemi një parti autokratike legjitimitetin nuk ta jep elektorati, por ambasadorja është traditë e vjetër, enveriste quaje dhe berishiste po deshe, nuk i emancipon shqiptarët. Ata duhet të jenë aktorë në ndryshimin e fateve të tyre. Basha nuk i ka futur si aktorë. Në këto dy aspekte janë gabime.?, tha ai.

Lajmet e fundit nga