LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dekretimi i zgjedhjeve lokale/ Meta shmanget: S’kam lexuar ende vendimin e Kushtetueses

2 Dhjetor 2021, 20:14, Politikë CNA
Dekretimi i zgjedhjeve lokale/ Meta shmanget: S’kam lexuar ende vendimin e

Presidenti Ilir Meta vendosi t?i shmanget përgjigjes konkrete nëse do të dekretojë zgjedhjet lokale të mbajtura.

I ftuar në emisionin “Log” me Endri Xhafën në ABC, Meta theksoi se vendimin e Kushtetueses nuk e ka lexuar ende, por sapo ta lexojë, Presidenca si institucion do të paraqesë për publikun një qëndrim zyrtar.

?Nuk i shmangemi kurrë përballjes dhe së vërtetës. Nuk e kam lexuar ende vendimin e GjK. Lajmet që shpërndahen nuk më impresionojnë. Ia kam marrë dorën që me Venecian atëherë që bëheshin lajme ndryshe nga opinion konkret. 

Do ta shikoj me vëmendje dhe do të kemi një qëndrim zyrtar si institucion, si e përfshin dhe çfarë detyrimesh ka presidenti nga një vendim i tillë. Që nga momenti kur GjK iu drejtua Venecias për mua ishte surprizë. Askush më mirë se anëtarët e GjK nuk mund ta interpretojë Kushtetutën. 

Nuk ka nevojë të angazhohet presidenti për këtë çështje nëse zgjedhjet e qershorit ishin legjitime. Nëse është kështu zgjedhjet nuk kanë nevojë për dekretin e presidentit. I pengova unë të bëjnë zgjedhje në 30 qershor pa dekret??, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga