LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I mori para pacientit/ Nën hetim mjekja gjinekologe

24 Nëntor 2021, 11:49, Kronika CNA
I mori para pacientit/ Nën hetim mjekja gjinekologe

Një mjeke gjinekologe në spitalin rajonal të Beratit është prioceduar penalisht sepse merrte vlera monetare nga familjarët e shtetaseve që i nënshtroheshin operacionit për të kryer lindjen.

Gjithashtu u procedua penalisht edhe shtetasja M.G,  e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me  qëllim lindjen e fëmijës.

Mbi mjeken rëndon akuza e ?Shpërdorimit të detyrës? dhe ?Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike?.

Njoftimi i plotë nga policia:

“Procedohet penalisht një mjeke gjinekologe e Spitalit Rajonal Berat për veprën penale ?Shpërdorimi i detyrës?, dhe ?Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike?.

Procedohet penalisht edhe një shtetase për ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne funksione publike?

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Berat, pas nje hetimi 5 mujor, nën drejtimin e Prokurorisë Pranë Gjykates së Shkallës së Parë Berat, bënë të mundur dokumentimin me prova ligjore të përfitimit në menyrë të parregullt në disa raste të vlerave monetare nga mjekja  gjinekologe E.Sh, pranë Spitalit Rajonal Berat.

Nga hetimit rezultoi se kjo mjeke gjatë kryerjes së vizitave dhe operacjoneve të lindjes, merrte vlera monetare nga familjarët e shtetaseve që i nënshtroheshin operacionit për të kryer lindjen.

Gjithashtu u procedua penalisht edhe shtetasja M.G,  e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me  qëllim lindjen e fëmijës.

Nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për dokumetimin e plotë ligjor.

Materialet i klauan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprime të mëtjeshme për veprat penale  ?Shpërdorimi i detyres?, ?Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike?, dhe  ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike?./CNA.al

Lajmet e fundit nga