LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Tik-tok e mori në qafë”/ KPK rihap hetimin për gjyqtaren Enkeleda Kapedani

19 Nëntor 2021, 09:01, Aktualitet CNA
“Tik-tok e mori në qafë”/ KPK rihap hetimin për

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur të rihapë hetimin për për gjyqtaren Enkeleda Kapedani, për hetimin dhe verifikimin e disa rrethsnave të reja.

Kështu mësohet se seanca e shpalljes së vendimit përcaktuar në datë 19.11.2021 nuk do të zhvillohet.

Në seancën dëgjimore, KPK ngriti dyshime për disa transferta të bëra nga bashkëjetuesi, ndërsa DSIK kishte dorëzuar dy raporte, në të parin e konsideronte të pastër nga kriteri figurës dhe integritetit,  te i dyti vlerësonte se Kapedani ishte përfshirë në veprimtari të paligjshme.

Nga ana tjetër gjyqtarja Elbasanit kërkoi konfirmimin në detyrë dhe shtoi se Komisioni nuk duhet ti merrte parasysh si shkelje videot e publikuara, për te cilat është në hetim disiplonor mga ILD.

Kujtojmë këtu se Gjyqtarja Enkeleda Kapedani ka dhënë dorëheqjen si zv.kryetare e Gjykatës së Elbasanit, pas publikimit të videove në rrjetin social Tik-Tok.

Lajmet e fundit nga