LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tirana-Dinamo/ Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen skuadrat

18 Nëntor 2021, 17:54, Sport CNA
Tirana-Dinamo/ Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen skuadrat

Në harkun e dy javëve Tirana dhe Dinamo do të luajnë derbin e 3-të mes këtyre, këtë herë në Kupën e Shqipërisë aty ku do të zhvillohet sfida e kthimit e raundit të 1/8-ave me Tiranën që do të synojë të përmbysë humbjen 2-0 të ndeshjes së parë dhe Dinamon që do të synojë të harrojë disfatën e thellë në kampionat me rezultatin 4-0 ndaj bardhebluve duke u kualifikuar në çerekfinale aty ku fituesen e këtij çifti e pret Partizani në një tjetër derbi të dyfishtë.

Formacionet:

Tirana(4-2-3-1):Bekaj, Toshevski, Najdovski, Behiratche, Përgjoni, Limaj, Toli, Gjumsi, Totre, Seferi, Ngoo

Dinamo(4-2-3-1):Bakaj, Siljanovski, Sofranac, Imami, Isaevski, Samake, Demiri, P.Bardhi, Ibraimi, Skuka, Chinedu

Shifra dhe fakte:

-Dinamo ka fituar 2-0 në derbin e vajtjes ndaj Tiranës si skuadër pritëse dhe bardhebluve për t?u kualifikuar u duhet një fitore me 3 gola diferencë, ose me dy gola epërsi për ta çuar ndeshjen në shtesë.

-Dueli i fundit në Kupën e Shqipërisë mes Tiranës dhe Dinamos përpara përballjes së dyfishtë të këtij edicioni daton në 22 maj të 2011-ës në aktin final, me Tiranën që fitoi trofeun pas goditjes së penalltive pasi koha e rregullt dhe shtesa u mbyllën në barazim 1-1.

-Në 10 ndeshjet e fundit mes kampionatit dhe Kupës së Shqipërisë, Tirana ka pësuar vetëm një humbje, vetëm atë ndaj Dinamos ndërkohë që skuadra e Bledi Shkëmbit numëron 4 disfata.

Lajmet e fundit nga