LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasuria fundos gjyqtarin/ Një tjetër magjistrat jashtë sistemit të drejtësisë

12 Nëntor 2021, 11:53, Vetingu CNA
Pasuria fundos gjyqtarin/ Një tjetër magjistrat jashtë sistemit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi të premten vendimin për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Vlorës, Ervin Trashi. Gjyqtari Trashi nuk ishte i pranishëm gjatë shpalljes së vendimit.

Gjatë seancës dëgjimore më 9 nëntor, u relatuan probleme në pasurinë e gjyqtarit Ervin Trashi si dhe balancë negative në shumën totale 7.7 milionë lekë. Problem u gjet edhe në mosdeklarimin prej tij të një procedimi penal.

Trashi i kundërshtoi gjetjet e KPK dhe kërkoi hapje të hetimit edhe në kriterin e profesionalizmit, shkruan Birn.

Trupi gjykues që kreu procesin e vetingut për gjyqyarin Trashi kryesohej nga Brunilda Bekteshi, me relatore Firded Shulin dhe anëtare Suela Zhegun.

Kryesuesja Bekteshi sqaroi gjatë shpalljes së vendimit, se gjyqtari Trashi nuk kishte arritur të kundërshtonte gjithë barrën e provës dhe për kete arsye ishte vendosur të mos pranohej kërkesa e tij për çeljen e hetimit administrativ për profesionalizmin.

Ervin Trashi përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2008 dhe u emërua gjyqtar në Gjykatën e Gjirokastrës. Prej vitit 2011, ai e ushtron funksionin pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë./CNA.al

Lajmet e fundit nga