LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkohet prokurori që hetoi Haki Çakon/ Në vitin 2016 u denoncua për ryshfet 18 mijë euro

1 Nëntor 2021, 09:24, Vetingu CNA
Shkarkohet prokurori që hetoi Haki Çakon/ Në vitin 2016 u

Prokurori Ardian Braho ka dalë jashtë sistemit të drejtësisë. Ai është shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Ardian Braho, është prokurori që i mbijetoi akuzës për korrupsion.

Në vitin 2016, Ardian Braho, u bë kryefjalë e të gjitha mediave, pas transmetimit të një videoje ne emisionin Stop?, ku një qytetar nëpërmjet një oficeri gjyqësor arrin jep ryshfet shumën prej 18 mijë euro për prokurorin Braho.

Por ky i fundit deklaroi në atë kohë se nuk kishte lidhje me 18 mijë euro dhe se emri i tij është përdorur nga oficeri.

Nuk dihet çfarë ka ndodhur më tej me këtë rast, por nga tjetër prokurori Ardian Braho,  por jo pak emra VIP, ka kaluar në duart e tij, shkruan CNA.al.

Një rast që ai ka hetuar dhe e ka pushuar është edhe çështja e  Haki Çakos, i cili u akuzua për përdorimin e pajisjes së përgjimit, pa marrë leje nga autoritetet.

Ndër të tjera, Braho ka pasur në duar  edhe çështjen e një çimke përgjuese në zyrën e sekretares së Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri apo edhe çështjen hetimore ndaj ish-kreut të Inspektoratit Ndërtimor të Tiranës, Florenc Hoxha, për shpërdorim detyre dhe prishje të ndërtesave në kundërshtim me ligjin.

Sa i përket pasurisë, Braho rezulton se të ardhurat i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes. Nuk shquhet për ndonjë patundshmëri, maksimumi që ka shpenzuar është 12 000 euro për blerjen e një makinë, ku 5 000 euro i ka marrë borxh./CNA.al

Lajmet e fundit nga