LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Operacioni “Limit”/ Gjykata jep vendimin, 110 vite burg për 15 të arrestuarit

11 Nëntor 2021, 11:23, Kronika CNA
Operacioni “Limit”/ Gjykata jep vendimin, 110 vite burg për 15

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit te Organizuar dhe Korrupsionit, ka dhënë sot vendimin, 110 vite burg në total, për 15 personat e arrestuar në kuadër të operacionit ?Limit?.

Kujtojmë këtu se Operacioni i koduar ?Limit? u krye nga ish-Prokuroria për Krime të Rënda, rreth dy vite me pare, në bashkëpunim me policinë e Shtetit dhe autoritetet greke.

Kreu i këtij grupi të goditur në Greqi, dyshohet të jetë Nikolin Kapurani. Të arrestuarit akuzohen për ?Trafikim të narkotikëve?, ?Prodhim dhe shitje të drogës?,  ?Kultivim të bimëve narkotike?, ?Mbajte pa leje e armëve luftarake dhe municioneve?, ?Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit?, ?Moskallëzimi i krimit?, ?Përkrahje e autorit të krimit?, ?Grupi i strukturuar kriminal? dhe ?Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal?.

Gjatë operacionit janë sekuestruar kanabis, kokainë, laboratorë për kultivim të bimëve narkotike, fara kanabis, fishekë luftarakë, si dhe janë asgjësuar parcela me bimë narkotike të kultivuara.

Ky operacion u krye në funksion të procedimit penal të regjistruar në vitin 2016, për veprën penale ?Trafikimi i narkotikëve ?, kryer në bashkëpunim.

Gjatë periudhës së hetimit 2016 ? 2019, është shkëmbyer në kohë reale informacion me partnerët tanë nëpërmjet SELEC-ut për aktivitetin kriminal të personave të përfshirë në këto grupe kriminale dhe si rezultat, nga autoritetet policore greke janë arrestuar 34 persona, të cilët ushtronin aktivitetin kriminal të trafikimit dhe shpërndarjes të narkotikëve./

Denimet:

Sokol mesini       10 vite

Enkeledi Sadik   8 vite

Kristo cobaj        8 vite

Hysni sadik          6 vite

Bektash zenel   6 vite

Andrea caca       9.4 vite

Besjan zenel      8 vite

Bilbil shqalsi        8 vite

Eljon jaho            8 vite

Emiljano Kalemi 8 vite

Aleksander Pepi 8 vite

Festim Çorbaxhi 8 vite

Gjergji Muke     3.4 vite

Romeo Tare      3.4 vite

Rexhep Pipek  8 vite CNA.al

Lajmet e fundit nga