LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha dorëzoi firmat/ Ristani: Anëtarët mund t’i shohin, jo ti marrin

11 Nëntor 2021, 12:14, Politikë CNA
Berisha dorëzoi firmat/ Ristani: Anëtarët mund t’i shohin,

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar, mbrëmjen e djeshme u depozituan formularët e 4200 delagatëve për mbledhjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm Kombëtar të PD, në 11 dhjetor.

Depozitimi i firmave nuk u bë në zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm, por ato iu besuan kryetarit të Këshillit Kombëtar, Edi Paloka.

Sot në ?ABC Live? me Juli Xhokaxhi, Arben Ristani tha se nuk ka Kuvend në botë që kontrollohet nga organe të tjera, ndërsa sa i përket firmave të dorëzuara në Këshillin Kombëtar ai tha se anëtarët mund t?i shohin, por jo ti marrin.

?Lufta për demokraci po zhvillohet edhe brenda PD. E vutë re në insert të Bardhit kishte spikatje të unit, kur nuk e zgjidh unë që s?jam sekretar i përgjithshëm. Spikati uni, kur e gjithë beteja është për demokraci. S?ka kuvend në Shqipëri që kontrollohen nga organe të tjera, por kuvendet vetëkontrollohen. Organi i 2 poshtë kuvendit është këshilli kombëtar. Pikërisht këtu firma janë dhënë në këtë institucion. Nuk ka kuvend në botë që kontrollohet nga organe të tjera. Anëtarët mund t?i shohin firmat e dorëzuara por jo t?i marrin.

Nga ana tjetër kemi një konflikt interesi, kjo histori ka nisur sepse Basha është armik i  rregullave statutore, e shkel atë në çdo veprim që kryen. Shkelja e fundit, Bardhi është i vetëshpallur sepse nuk është zgjedhur sipas statutit. Zgjedhja me votë të fshehtë nuk është bërë. Këta s?mund të kenë dhe s?kanë me kushtetutë të partisë asnjë kontroll mbi Kuvendin.  Kemi disa deklarime të zotit Gjana që kontrollin e listave i quan me të patronazhistëve të PS dhe ju jep të drejtën kandidatëve që vetëm të shkojnë ti shohin pa i patur në duar. Është praktikë e konsoliduar në parti, listat jaën aty kush  të dojë mund të shkojë ti shohë por pa i marrë në dorë?, tha Ristani.

Lajmet e fundit nga