LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Yuri Kim largohet nga Shqipëria?/ Mediat e huaja zbulojnë ku pritet të transferohet diplomatja amerikane

8 Nëntor 2021, 13:49, Aktualitet CNA
Yuri Kim largohet nga Shqipëria?/ Mediat e huaja zbulojnë ku pritet

Mediat koreane raportojnë se ambasadorja aktuale e SHBA në Tiranë, Yuri Kim do të transferohet në Korenë e Jugut.

Sipas Korean times, Yuri Kim është një prej kandidateve për ambasadore në Korenë e Jugut.

Më herët Kim u përmend si kandidate për këtë post edhe nga ?Korean Broadcasting System?.

Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëheqja e Harry Harris, por duket se ende nuk ka një të përzgjedhur konkret për ta emëruar.

?Rreth 9 muaj nga marrja e detyrës, Presidenti i SHBA Joe Biden ende nuk ka emëruar një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe. ?Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,?-tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump.

Megjithatë rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së nëpër botë mbeten ende vakante ? dhe Korea e Jugut është një prej tyre.

Vetëm 7 nga të emëruarit për ambasadorë të Bidenit janë konfirmuar që kur ai mori detyrën, ndërsa 63 janë të bllokuar në Senat. Koreja e Jugut është ndër në 25 vendet që ende nuk kanë asnjë nominim.

Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheqjen më 20 janar pasi Presidenti Biden mori detyrën. Pas largimit të Harris, Robert Rapson shërbeu si ushtrues detyre i shefit të misionit, përpara se i Ngarkuari aktual me Punë Chris Del Corso të emërohej në qershor. Disa figura u shfaqën si kandidatë të mundshëm për postin e ambasadorit në Seul në pranverë dhe verë, por thashethemet për emërimin e tyre u shuan shpejt.

Vincent Brooks, ish-komandanti i Koresë së Forcave Amerikane, ishte në listë, por u raportua më pas se ai nuk kishte marrë një ofertë nga administrata Biden. Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur gjithashtu për këtë post, duke marrë parasysh ekspertizën e saj në çështjet e Azisë Lindore. Po ashtu përflitet edhe ish-ambasadori i SHBA-së në Burma, Derek Mitchell?, thuhet në artikull mes të tjerash.

Lajmet e fundit nga