LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ristani “zbërthen” statutin/ Pse Basha nuk e ndalon dot mbledhjen e Kuvendit

27 Tetor 2021, 19:36, Politikë CNA
Ristani “zbërthen” statutin/ Pse Basha nuk e ndalon dot

Ish-sekretari i përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaroi se Kuvendi Kombëtar i PD-së drejtohet nga një komision që e propozon kryetari, por edhe nëse ky i fundit nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, kjo gjë nuk e pengon dot mbledhjen e Kuvendit.

Teksa bëri një panoramë të situatës aktuale brenda PD-së, Ristani theksoi se kreut të PD, konkretisht Lulzim Bashës do i ofrohet kjo e drejtë, por në rast se nuk propozon asgjë, kryetari i Këshillit Kombëtar do të zgjedhë edhe komisionin.

?Vërtet që Kuvendi mund të mblidhet me thirrjen e ¼ të anëtarëve. Kuvendi është organi më i lartë i partisë. Ka një klauzolë që Kuvendi do drejtohet nga një komision që e propozon kryetari dhe do i kërkohet të bëjë propozimin si e ka statuti. Nëse kryetari nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, nuk e bllokon mbledhjen e Kuvendit. Kryetari ka të drejtë të propozojë dhe kjo e drejtë do i jepet. Nëse s?do të propozojë, do dalë kryetari i Këshillit Kombëtar dhe do e zgjedhë komisionin?, deklaroi Ristani në emisionin ?Now? në Euronews, me moderatoren Erla Mëhilli./CNA.al

Lajmet e fundit nga