LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama ultimatum socialistëve/ Reforma Zgjedhore të bëhet si e do opozita

27 Tetor 2021, 18:52, Politikë CNA
Rama ultimatum socialistëve/ Reforma Zgjedhore të bëhet si e do

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së sotme me drejtuesit politik  ka dhënë dakordësi për ngritje e komisionit për ?Zgjedhoren?.

Mësohet se kreu i qeverisë ka qenë i prerë duke udhëzuar të dijët që Reforma Zgjedhore të miratohet menjëherë në Parlament, ashtu siç e kërkon opozita.

Selia blu kërkon që komisioni të ngrihet me përbërje të barabartë mes anëtarëve të mazhorancës dhe opozitës.

Nëse miratohet Komisioni duhet që ta ushtrojë veprimtarinë për një afat 6-mujor nga data e miratimit të vendimit. Për Partinë Demokratike, problematikat dhe rekomandimet në raportin e ODIHR për zgjedhjet e 25 Prillit meritojnë një trajtim të veçantë nga Kuvendi në mënyrë që të adresohen nëpërmjet nismave ligjore.

Pas takimit me drejtuesit e qarqeve, Rama dha një prononcim për mediat nga ku deklaroi se do të jetë i hapur për të shqyrtuar çdo propozim i PD si dhe për t’u ulur në tryezë me kryetarin aktual të PD, Lulzim Basha.

Lajmet e fundit nga