LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Julian Bala/ “I vaksinuar do të thotë i korruptuar!”

19 Tetor 2021, 14:05, Opinione CNA
Nga Julian Bala/ “I vaksinuar do të thotë i korruptuar!”

Punët gjithmonë i kam gjetur vetë. Mbaj mend që në vitin 2006, kur isha ende student, kisha gjetur aq punë, sa po mendoja të punesoja njerëz si asistentë në punën time si arkitekt. Pas diplomimit në vitin 2009, puna filloi të binte, për shkak se u fuqizuan shumë monopolet. Punët nëpër studio ishin vetëm pergatitje letrash për zbatim; plan piketimi dhe sistemimi i objektit tip që përsëritej me dhjetëra here sipas kuotave dhe pjerrësive të terrenit.

Në atë kohë fillova të punoj më shumë me ambjentet e brendshme dhe në zbatim, sepse projektimin e pushtuan kelyshët e politikës. Në vitin 2012 u pajisa me liçencë, por s’kishe ç’e doje: Puna e arkitektit kishte marrë fund. Punësohesha andej-këtej, nëpër kompani, në të zezë gjithmonë, punë sezonale, punë dy mujorëshe, 6-javëshe ku një muaj ta jepnin dhe për dy javë të thoshim që do të merrnin në telefon kur të shkoje t’i merrje, ndërsa unë mendoja që mos ua shihja më bojen harbutëve.

E vetmja punë ne institucion shtetëror ka qenë 10 muaj deri në fund të vitit 2015, specialist për të dixhitalizuar planimetritë, në sektorin e hartografisë të ish-Aluizni-t.  Ato jane 10 muajt e vetme që kam të siguruara. Une rrezikoj të mbetem pa pension.

Nuk shquhem për dembel, nuk shquhem as për indiferentizem. Po të isha i tillë nuk do shkruaja tani. Unë shquhem për njeri shumë të aftë, sidomos në aspektin krijues. Mjafton të shikoni videot e mia muzikore dhe pikturat e mia që janë me qindra, skicat e mia me mijëra, rreshtat me qindra mijëra që shkruaj e shkruaj e nuk lodhem, sepse frymëzohem nga drita dhe jo nga errësira.

Në vitin 2021, kam arritur në konkluzionin që nuk i do njeri krijuesit që dalin jashtë shabllonit ose që krijojne shabllonet, duan vetem ata që respektojnë nje shabllon të caktuar, paçka se është gabim. Duan servilin, atë që vaksinohet, atë që vë maskën se “kështu e ka bota”, bota e turpi, bota e errët e krimeve ndaj njerëzimit dhe ndaj dritës!

Turpin e ka ky sistem globalist dhe nuk më vjen turp ta them që une momentalisht mbahem me pensionin e prindërve dhe me 2 ose 3 tablo që shes gjate gjithë vitit; keshtu muaji nuk na del; në mes të muajit fillon lista…

Nuk mbaj mend që kur jam lindur, krijuar, apo programuar nga drita dhe llogjika, të kem jetuar ndonjëhere një situate kaq të pasigurt, për shkak të errësires që mbulon njerëzimin. Teorikisht, une jam i vdekur!..

Nuk po e shkruaj që t’i vije keq njeriu, por që të kuptojnë se unë nuk i trembem vdekjes së sigurt që vjen nga papunësia si fenomen që ekzistonte përpara plandemise dhe që në plandemi do theksohej më shumë sikur të vendosnin kushte punësimi te tipit: Në ndërmarrjen tonë që të të pranojmë për intervistë pune, duhet të jesh i vaksinuar dhe i pajisur me vërtetim që ke marrë të paktën dy doza, sepse “kështu e ka bota”.

Në ndermarrjen tonë plandemiste, ka rregulla: Atyre që nuk mbajne maskë dhe nuk respektojnë distancën, iu vihet gjobë që iu mbahet nga rroga dhe marrin paralajmërim për përjashtim nga puna…

Më kujtohet Vitrina, një shkollë private për të marrë patentën, ku m’u deshen 2 vjet nga viti 2010 deri në janar 2012 për ta marrë provimin me zotësi, paçka se që nga ajo ditë nuk më është dashur te drejtoj asnjë automjet, sepse kjo gjë kërkon kosto të lartë.

Nga hyrja për në oborr të shkollës dhe derisa shkoje te instruktori, kontrolloheshe nga 5 patrulla private; çdo 50 m kontroll dhe nëse iu thoshe që më kontrolluan ata aty, të bertisnin: “Cilet ata?”.

Një shoku im arkitekt, u interesua dhe ai për të bërë një kurs aty dhe kur vuri re këtë lloj kontrolli, më tha që keta këtu, me siguri kanë diçka që fshehin; mbase prodhojne diçka të paligjshme në ndonjë laborator në gjithë këtë oborr dhe ruhen se mos ua kupton njeri; pëndryshe nuk ka kuptim gjithë ky kontroll! “Shteti policor” ka filluar që në kohën e Sali Berishës. Edi Rama vazhdon me “shtet policor”, sepse “kështu e ka bota” dhe kanë kaluar 8 vjet që politika e neveritshme post-berishiane ramaiste “Fajin e ka Saliu”, po sjell përsëri Berishën në pushtet si “shpëtimtar” për militantizmin!

Në punë do jenë përsëri ramaistët, berishistët, metaistët dhe lulistët, të gjithë këta që i përkasin tashmë sistemit të diktaturës sanitare të mbeshtetur nga “shteti policor” dhe nga parimi “kështu e ka bota”! Në pune do jenë te korruptuarit (të vaksinuarit, të maskuarit, të distancuarit); të korruptuarit do kenë të drejte të jetojne; gjithë të tjerët do vdesin!

Shqiptar: Që të mos besh një jetë të genjeshtërt, mos bëj sipas parimit “keshtu e ka bota”, as sipas parimit “s’kemi ç’bëjme, do e bëjme që mos humbim vitin që mos humbim rrogën, që mos rrimë pa bukë”.

Më mirë të vdesësh i drejtë dhe i pastër, sesa i korruptuar (i vaksinuar, i maskuar, i distancuar, i përçare) dhe i përlyer!

Nëse ky sistem i këtij cerberi katërkokësh të erresires (marrëzisë), do bjerë sa hap e mbyll sytë dhe një sistem i drites (llogjikës) do vijë në ndihmë të së vërtetës dhe drejtësisë, ata të gjithë (drejtorët e përgjithshëm, drejtorët, përgjegjësit dhe specialistët) do gjykohen për krime ndaj njerëzimit dhe ju të gjithë që u pershtatët me të keqen dhe u korruptuat (u vaksinuat, u maskuat, u distancuat, u perçatë, u pushtuat, u skllavëruat), do pendoheni për krimet që keni lejuar të bëhen ndaj vetes tuaj, ndaj trupit tuaj, ndaj qënies tuaj!

Ju nuk do jeni më njerëz! Korrupsioni më detyrim, ju hoqi ndjenjat njerëzore dhe rebelimin ndaj djallit që hiqet si zot!

14:20 Opinione

Kush e ka radhën?

Nga Luan BaçiUne…? Ju…..? Ai……? Kush….?Partia Demokratike ës...

Lajmet e fundit nga