LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dy fjalë për znj. Liri Berisha

16 Tetor 2021, 17:44, Opinione CNA
Dy fjalë për znj. Liri Berisha

Nga Mirela Cela Jorgo

 

Jeta është e çuditshme. Të dhuron kujtime me njerëz që as na shkon në mend se mund t i takonim ndonjëherë. Kur kujjtimet janë te bukura , duam t’i hedhim nëpër rreshta dhe t’u japim ato vlera sepse u takojnë atyre njerëzve qe na kane dhuruar miresi nga vetja e tyre

Në Tirane kam ardhur diku nga 1998, po kështu dhe prinderit e mi. Im atë, duke qenë njeri energjik, nuk e pranonte idenë se ishte ne pension dhe me ndihmën e nje mikut të tij punonte ne nje depo farmaceutike prane shtepise se prinderve te Lirise.

I ati i Lirise, Rexhepi , një burrë shtatëlartë dhe pamje fisnike , shpesh zbriste nga shkallët e shtepise , me bastunin e tij, sapo shihte tim atë, dhe uleshin bashkë tek oborri i shtepise.

Bisedat e tyre ishin nga me fantastike sepse te dy shkembenin pervojat e tyre te jetes , me profesionet tyre dhe me problemet e moshes se trete.

Kur shkoja te takoja tim ate, e gjeja dhe bac Rexhepin , sic e therrisnin te gjithe, dhe me terhiqte biseda me te. Reflektonte fisnikeri dhe formim kulturor te jashtezakonshem. Biseda me te ishte si te futeshe ne nje biblioteke dhe te lexoje librat me te bukur dhe mesoje shume.

Kur im ate u largua per Itali, nuk e dinte se takimi me bac Rexhepin do te ishte i fundit U perqafuan si dy miq dhe shtrenguan fort duart.Liria , nje grua me nje portret te ngrohte , ia mbushte duart tim ati me fruta dhe ç’te kishte. Figura dhe sjellja e saj ishte e mbushur me miresi.

Perkujdesja e saj e jashtezakonshme dhe si gjyshe, per mbesat e saj. Ajo te impononte respekt me miresine qe jepte. I ngjante shume te atit, bac Rexhepit, i cili ne memorjen time mbetet figura e nje burri te forte, fisnik, i adhurueshem per fjalet e mencura .

Liri Berisha mbetet nje zonje, pavaresisht ngjarjeve politike. Ajo do te mbetet pjese e historise si bashkeshortja e nje njeriu, i cili nuk u dorezua asnjehere perballe sfidave te politikes shqiptare.

Brenda energjise se Sali Berishes eshte mbeshtetja dhe perkujdesja e nje gruaje te forte shqiptare./ CNA.al

14:20 Opinione

Kush e ka radhën?

Nga Luan BaçiUne…? Ju…..? Ai……? Kush….?Partia Demokratike ës...

Lajmet e fundit nga