LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse Basha nuk kërkon komision hetimor për lejet për kullat në Tiranë?

16 Tetor 2021, 18:12, Opinione CNA

Nga Bujar Nishani

Të nderuar miq, a mund të na thotë ndokush pse L. Basha nuk kërkon ngritjen e një Komisioni Hetimor Parlamentar për të hetuar lejet e dhëna nga Bashkia e Tiranës dhe proçeset për ngritjen e kullave skandaloze në Kryeqytet ?

Sipas një raporti të Nismës Globale kundër Krimit të Organizuar Ndërkufitar, rreth 60 për qind e firmave të ndërtimit që kanë marrë leje në periudhën kohore 2017-2019 në kryeqytet nuk justifikojnë burimet e tyre financiare, ndërsa vlerësohet se për 3 vitet janë pastruar në ndërtim rreth 1.6 miliardë euro.

Raporti i Moneyval për vitin 2019 e riktheu Shqipërinë në ?listen gri? të vendeve me nivel të lartë të riskut të pastrimit të parave.

Sipas raporteve ndërkombëtare të agjencive që monitorojnë pastrimin e parave, Tirana është në krye të qyteteve ku më së shumti ushtrohet ky ?aktivitet?.

Pra ka një shqetësim të madh të opinionit publik për ekzistencën e një rrjeti të gjërë kriminal me profil mafioz në kontrollin e territorit të Kryeqytetit.

Elektorati i opozitës dhe strukturat e Partisë Demokratike kanë denoncuar prej vitesh se paratë e pista përdoren për blerjen e votave në fushatat elektorale.

Tani ngrihet një pikëpyetje e madhe (??????)

Pse L. Basha nuk shfrytëzon grupin parlamentar për të hetuar këto çështje por bën teatër me Becchettin ?????

A nuk guxon ?

A nuk ka vullnet ?

Apo nuk kupton ?

????..,,,,,,,,,,,,,,, !

 

14:20 Opinione

Kush e ka radhën?

Nga Luan BaçiUne…? Ju…..? Ai……? Kush….?Partia Demokratike ës...

Lajmet e fundit nga