LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shuhet kompozitori i famshëm grek, Mikis Theodorakis

2 Shtator 2021, 08:09, Blog CNA
Shuhet kompozitori i famshëm grek, Mikis Theodorakis

Ndahet nga jeta në moshën 96-vjeçare kompozitori grek, Mikis Theodorakis.

Ai ishte i shtruar që prej 2019 në një klinikë private për shkak të disa problemeve me zemrën. Mikis ka krijuar një nga kompozimet më të njohura në historinë e muzikës greke, e përdorur dhe si kolonë zanore në filmin ?Zorba greke? e cila është luhet ende dhe sot në të gjithë botën.

Theodorakis ka prodhuar një numër të madh kompozimesh duke përfshirë si muzikën simfonike ashtu edhe muzikën popullore kryesisht greke.

Ai ka bashkëpunuar me emra të rëndësishëm të skenës muzikore greke ashtu edhe të huaj, duke veçuar atë me ?The Beatles?./CNA.al

Lajmet e fundit nga