LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Takimi me Vuçiç/ Kurti M’u refuzua propozimi, kuptova mosgatishmërinë për marrëveshje!

19 Korrik 2021, 15:33, Kosova & Bota CNA

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur pas takimit me presidentin Aleksandër Vuçiç në Bruksel.
Kurti u shpreh se Vuçiç ka refuzuar propozimin e një marrëveshjeje me gjashtë nene, si deklaratë paqeje mes Kosovës dhe Serbisë.

?Unë sot propozova fillimisht një marrëveshje të shkruar me gjashtë nene si një deklaratë e paqes mes Kosovës dhe Serbisë, e cila u refuzua. U refuzua ende pa u lexuar dhe kjo për mua tregonte mosgatishmërinë për marrëveshje?, tha Kurti.

Kurti tha se propozimi i tij u pranua me butësi nga shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, por që u refuzua nga presidenti serb.

?Insistuam aty ku shprehet zotimi ynë për të pagjeturit, të futet edhe fjala ?ballafaqimi me të kaluarën. Kjo u pranua në një mënyrë të zbutur nga Josep Borrell, mirëpo u refuzua nga presidenti i Serbisë.Unë nuk e kuptoj se pse duhet t?i frikësohemi kaq shumë përballjes me të kaluarën. Ballafaqimi me të kaluarën është i domosdoshëm?, përfundoi Kurti./CNA.al

Lajmet e fundit nga