LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-Përmbytjet katasfrofike në Europën Perëndimore

19 Korrik 2021, 13:18, Kosova & Bota CNA
Foto-Përmbytjet katasfrofike në Europën Perëndimore

Numri i viktimave nga përmbytjet në Evropën Perëndimore e ka kaluar shifrën e 180 personave, ndërsa operacionet kërkim-shpëtimit në zonat e përmbytura vijojnë.

Sipas policisë lokale, zona e goditur më rëndë Ahrweiler, pjesë e landit gjerman të Rhineland-Palatinate numëron më shumë se 110 viktima.

Numri i të vdekurve në landin fqinj, Rhine-Westphalia është 45, mes tyre edhe katër zjarrfikës.

Belgjika ka konfirmuar gjithashtu 27 viktima. Kancelarja Angela Merkel vizitoi të dielën Schuld-in, një fshat pranë Ahrweiler-in rajonin më të goditur nga përmbytja.

Shirat e furishëm ushqyen të tjera përmbytje gjatë fundjavës në juglindje të Gjermanisë dhe Austri, por jo në nivelin shkatërrues që shkaktuan rreshjet e javës së kaluar.

Qarku gjerman i Ahrweiler në shtetin Rheinland-Pfalz është një nga zonat më të goditura, së bashku me Nordrhein-Westfalen, shtetin më të populluar të vendit. Organizata Botërore Meteorologjike tha të premten se disa pjesë të Europës perëndimore, niveli i reshjeve në dy ditë ishte i njëjtë me dy muaj.

Më poshtë disa foto nga përmbytjet katasfrofike:

Karvanët dhe kampistët pjesërisht të zhytur në De Hatenboer në Roermond, Holandë

Pamjet ajrore tregojnë një zonë të shkatërruar plotësisht nga përmbytjet në rrethin Blessem të Erftstadt, Gjermania perëndimore

Njerëzit përdorin një varkë për të shpëtuar një burrë pas një stuhie të fortë në ?Rue de Tilff? në Angleur, në Liège Belgjikë

Shtëpitë e përmbytura në Ensival, Belgjikë

Një urë e çarë në Ahrlweiler në zonën malore të Gjermanisë Eifel në fshatin Sinzig

Shtëpi dhe makina të shkatërruara në Schuld, Gjermani

Rrugët dhe shtëpitë të përmbytura nga dalja e lumit Ahr në Bad Neuenahr ? Ahrweiler, Gjermani

Një grua qëndron para pronës së saj që u shkatërrua nga përmbytja në Bad Neuenahr ? Ahrweiler, Gjermani

Lajmet e fundit nga