LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Balta dhe uji “pushtojnë” qytete të tëra/ Publikohen pamjet e katastrofës në Gjermani

18 Korrik 2021, 16:32, Kosova & Bota CNA
Balta dhe uji “pushtojnë” qytete të tëra/ Publikohen

Gjermania Perëndimore prej disa ditësh po përballet me përmbytje të shumta, të cilat kanë shkaktuar edhe qindra viktima.

Disa qytete janë ?nën pushtetin? e ujit, ndërsa numri i viktimave deri më tani, sipas mediave të huaja, është të paktën 156 persona, ndërsa dhjetëra të tjerë rezultojnë ende të humbur.

BBC ka publikuar pamje nga katastrofa natyrore në Gjermani.

Në pamjet e siguruar nga dronët, shihet shkalla e përmbytjeve dhe dëmit të shkaktuar.

Hapësira të mëdha, janë të mbuluara me baltë, ndërsa të tjera, ndodhen tërësish të zhytura nën ujë.

Në zonat e përmbytura këtë të diel, ka shkuar dhe kancelarja Angela Merkel. Nga Andenau, një nga vendet më të përmbytura, ajo ka thënë: ?Janë imazhe drithëruese. Falë zotit vendi ynë mund të përballet me atë që ka ndodhur financiarisht dhe do e bëjmë sa më shpejt. Organizimi do të nisë menjëherë. Do të punojmë për të rindërtuar gjithçka. Kjo ishte një sprovë e madhe që do të na shoqëroj gjatë?.

Lajmet e fundit nga