LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pamje dramatike/ Vazhdon kaosi nga “liqeni i ftohtë” në Gjermani

18 Korrik 2021, 06:15, Kosova & Bota CNA
Pamje dramatike/ Vazhdon kaosi nga “liqeni i ftohtë” në

Kaosi në Gjermani vazhdon pas përmbytjheve që shkaktuan 156 humbje jetë e qindr atë tjerë rezultojnë të zhdukur.

Më shumë se 100,000 njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm dhe një pjesë e linjave hekurudhore janë dëmtuar duke bllokuar lëvizjen. Gjithashtu me dhjetëra ura janë shembur, sipas autoriteteve gjermane, ndërsa në ditët në vijim do të shikohen rrugët alternative.

?Situata është shumë dramatike? tha një zyrtar gjerman. ?Gjithmonë vijnë thirrje emergjente?, tha një zëdhënës i policisë. ?Situata është konfuze. Po bie shi i madh. Rrugët janë përmbytur ose bllokuar për shkak të rrëshqitjeve të dheut?.

Gjermania dhe Belgjika ishin dy nga shtet më të goditura nga fenomeni i ashtuquajtur ?liqeni i ftohtë?./CNA.al

Lajmet e fundit nga