LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermania nën “pushtetin” e ujit/ Shkon në 133 numri i viktimave nga përmbytjet

17 Korrik 2021, 14:12, Kosova & Bota CNA
Gjermania nën “pushtetin” e ujit/ Shkon në 133 numri i

Vijon të mbetet kritike situata nga përmbytjet në Gjermani.

Numri i viktimave është mbi 133, ndërsa qindra të tjerë janë ende të zhdukur. Presidenti gjerman, Frank-Ëalter Steninmeier, tha se kishte mbetur i ?shtangur? nga shkatërrimi i shkaktuar nga përmbytja dhe premtoi mbështetje për familjet e prekura.

?Në orën e nevojës, vendi ynë qëndron i bashkuar. Është e rëndësishme që ne të solidarizohemi me ata nga të cilët përmbytja ka marrë gjithçka?, tha Steninmeier

Zyrtarët paralajmëruan që shifrat e viktimave mund të rriten akoma. Rreth 1,300 njerëz në rrethin Ahrëeiler të Rheinland-Pfalzit mbeten të zhdukur.

Duke iu referuar përmasave, përmbytja në fjalë po konsiderohet si më e rrezikshmja e shekullit./CNA.al

Lajmet e fundit nga