LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

CDC: Covid-19 po kërcënon kryesisht njerëzit e pavaksinuar në SHBA

16 Korrik 2021, 19:27, Kosova & Bota CNA
CDC: Covid-19 po kërcënon kryesisht njerëzit e pavaksinuar

Drejtorja e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha se përhapja e rasteve me COVID-19 në SHBA po ndodh kryesisht në mesin e popullatës së pavaksinuar.

Duke folur gjatë një konference shtypi në Shtëpinë e Bardhë, Dr. Rochelle Walensky tha se rastet e Covid-19 në Shtetet e Bashkuara janë rritur rreth 70% gjatë javës së fundit, shtrimet në spital janë rritur 36% dhe vdekjet u rritën me 26%. Ajo theksoi se pothuajse të gjitha shtrimet në spital dhe vdekjet po ndodhin ne mesin e personave të pavaksinuar.

Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për COVID-19, Jeff Zients gjithashtu nënvizoi se pandemia po “kërcënon kryesisht njerëzit e pavaksinuar”.

Ai tha se administrata e Presidentit Biden pret që rastet të rriten në javët ardhshme për shkak të përhapjes së koronavirusit në komunitetet me nivele të ulëta vaksinimi. Katër shtete përbënin 40% të rasteve të reja në të gjithë vendin javën e kaluar, ku një në pesë raste ishin me origjinë nga shteti i Floridës.

Por, zoti Zients vuri në dukje se ka shenja se rastet në rritje po nxisin më shumë njerëz në ato komunitete të kërkojnë vaksinim, me një ritëm më të shpejtë se mesatarja në nivel kombëtar.

Vaksinimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Të dhënat e shpërndarjes së vaksinës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas Universitetit Johns Hopkins./VOA

Lajmet e fundit nga