LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkon në 180 numri i viktimave/ Gjermania e zhytur në baltë, fillon pastrimin e lagjeve

18 Korrik 2021, 06:09, Kosova & Bota CNA
Shkon në 180 numri i viktimave/ Gjermania e zhytur në baltë,

Thellohet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Europën Perëndimore.
Numri i jetëve të humbura ka shkuar mbi 180, ndërsa qindra të tjerë rezultojnë ende të zhdukur.

Deri më tani vetëm Gjermania ka raportuar për 156 viktima ku 4 prej tyre janë zjarrfikës, ndërsa në Belgjikë janë shënuar rreth 24 viktima. Po ashtu reshje të dendura shiu kanë përfshirë edhe Zvicrën, Luksemburgun e Holandën, ku kryeministri Mark Rutte ka shpallur gjendjen e katastrofës kombëtare në një provincë jugore.

Ndërsa ujërat kanë filluar të tërhiqen dhe reshjet e shiut kanë pushuar, Gjermania së bashku me forcat ushtarake ka filluar pastrimin e lagjeve në mënyrë që të normalizohet situata. Siç shikohet edhe nga pamjet rrugët e qytetve janë të mbushura me baltë./CNA.al

Lajmet e fundit nga