LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk mund të ishte më i keq”/ Përfundon takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel

19 Korrik 2021, 15:21, Kosova & Bota CNA
“Nuk mund të ishte më i keq”/ Përfundon takimi

Përfundon takimi mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçic që u mbajt sot në Bruksel.

Gjatë takimit kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka akuzuar Presidentin serb Aleksandër Vuçiç për kryerjen e tre gjenocideve ndaj shqiptarëve. Ndërkohë Vuçiç e quajti takim të keq dialogun e sotëm në Bruksel.

?Mendova se ishte e pamundur të kisha një takim më të keq dhe sot u binda se ishte e mundur. Ne morëm propozime nga BE-ja që ishin harmonizuar me negociatorët tanë kryesorë. Serbia gjithashtu ra dakord plotësisht me atë që e propozoi BE-ja. Aty ishin tre pika. Të intensifikohen përpjekjet e përbashkëta në identifikimin e personave të zhdukur, të përmbahemi nga situatat e mëtejshme që mund t?i rrisin tensionet në terren dhe që negociatorët të takohen rregullisht?, theksoi presidenti serb./CNA.al

Lajmet e fundit nga