LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Adriatik Llalla në duar të dy grave/ SPAK përforcon akuzën

17 Korrik 2021, 13:02, Aktualitet CNA
Adriatik Llalla në duar të dy grave/ SPAK përforcon akuzën

Prokurori Klodian Braho që ka hetuar ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla është tërhqur nga dosja.

Ndërkohë çështja ka kaluar në Gjykatën e Posaçme të Apelit, ku Llalla kërkon pafajësinë.

Në Apel, nga SPAK-u mësohen se çështjen do ta ndjekin dy prokurore. Ato janë  Manjola Kajana dhe Enkeleda Millonai.

Një ditë më parë Llalla nuk pranoi të njihej me vendimin e Apelit në mungesë të avokatit. Për këtë shkak seanca edhe shty me datë 29 Korrik.

Adriatik Llalla, i cili u dënua nga shkalla e parë me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga postet publike.

Hetimet ndaj Llallës nisën në vitin 2018, ndërsa është i pari zyrtar i lartë që dënohet nga një gjykatë. Ndaj tij rëndojnë akuzat e fshehjes së pasurisë e po ashtu i janë sekuestruar 4 sipërfaqe toke si dhe një shtëpi në Durrës.

Sipas provave të paraqitura nga prokuroria, Llalla i blinte pronat me çmim të ulët e më pas i rivlerësonte me çmime 4 deri në 12 herë më ta larta sesa vlera e tregut. Çështja ndaj ish-kryerprokurorit është monitoruar edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat e kanë shpallur person ?non grata?./CNA.al

Lajmet e fundit nga