LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimi i Teatrit Kombëtar/ Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin

16 Korrik 2021, 14:31, Aktualitet CNA
Ndërtimi i Teatrit Kombëtar/ Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin

Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për ccështjen e Teatrit Kombëtar.

Gjykata Kushtetuese rrëzoi vendimin e Këshillit të Ministrave për ta kaluar Teatrin Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës.

Kushtetuesja sqaron  se ?Baza ligjore e kësaj VKM-je nuk autorizon kalimin e pronësisë nga Këshilli i Ministrave te njësitë e qeverisjes vendore, por vetëm kalimin në përgjegjësi administrimi.

“Kjo pasuri duhej të transferohej me ligj dhe jo me VKM. Bashkia e Tiranës nuk mund të gëzojë të drejta pronësie dhe të vendosë për objekte të kësaj natyre që i kapërcejnë kufijtë e kompetencës vendore?, thuhet në vendim./CNA.al 

Lajmet e fundit nga