LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shtatë “fakte” historike që besohen gjerësisht, por që nuk kanë ndodhur kurrë

27 Qershor 2021, 06:50, Blog CNA

Kërkimet mbi ngjarjet historike, tregojnë se disa nga ?faktet? historike janë minimizuar, ekzagjeruar, ose thjesht nuk kanë ndodhur fare. Ja cilat janë 7 prej tyre:

-Kristofor Kolombi ishte i pari që zbuloi Amerikën

Në fakt Amerika nuk u ?zbulua? nga Kolombi. Përveç faktit që atje kishte tashmë njerëz që jetonin, ai nuk ishte as evropiani i parë që vizitoi Hemisferën Perëndimore. Leif Erikson një eksplorues nga Islanda, besohet se zbarkoi në Amerikën e Veriut 500 vjet para Kolombit, duke ndërtuar madje një vendbanim. Përveç kësaj, Kolombi kurrë nuk shkeli në tokën e kontinentit të Amerikës së Veriut, por vetëm në ishuj të ndryshëm të Karaibeve.

-Ishin minjtë ata që e përhapën Vdekjen e Zezë

A keni menduar ndonjëherë se ndoshta s?duhet t?i fajësojmë minjtë për murtajën që vrau 75 deri në 200 milionë njerëz në Euroazi nga shekulli XIV deri në shekullin XIX?Edhe pse është një teori e pranuar gjerësisht, studimet e fundit kanë zbuluar diçka të re!

Minjtë nuk ishin faktori i vetëm në përhapjen e Vdekjes së Zezë. Shkencëtarët e Universitetit të Oslos bënë një studim në vitin 2014 mbi burimet e mundshme të transmetimit të pandemive. Ata arritën në përfundimin se parazitët që e përhapnin sëmundjen kishin më shumë të ngjarë të kishin ardhur nga njerëzit sesa nga minjtë, dhe ishin përhapur nga një njeri tek tjetri

-Isak Njutoni dhe historia e mollës

Historia e zbulimit të graviteti nga rënia e një molle mbi kokën e shkencëtarit është e vërtetë. Por në fakt molla nuk ra mbi kokën e Njutonit.Në vitin 1665 një epidemi e re e murtajës i detyroi studentët dhe pedagogët e fakultetit të Universitetit të Kembrixhit, përfshirë Isak Njutoninqëtë largoheshin nga Londra.

Ai shkoi në shtëpinë e tij të fëmijërisë në fshat, dhe ndërsa po ecte përreth pa një mollë që ra përtokë nga një pemë. Kjo e nxiti atë të mendojë pse të gjitha objektet bien më tepër poshtë sesa anash apo lart, dhe kjo çoi në zbulimin e gravitetit.

-Vinsent Van Gog preu veshin e tij

Vincent Van Gog është i njohur për 2 gjëra:Pikturat e tij të shkëlqyera; dhe prerjen e veshit të tij. Është e vërtetë që ai e preu veshin por në fakt, ai preu vetëm një pjesë të tij dhe jo të gjithë veshin. Por pse?Disa historianë besojnë se ai u trondit emocionalisht pas një miqësie të trazuar me piktorin tjetër të njohur Pol Gogen.

Të dy jetonin bashkë, ndërsa Van Gog u bë shumë agresiv kur Gogen itha se po largohej. Disa studiues argumentojnë se Gogen ia preu veshin me shpatën e tij gjatë një dueli. Historianë të tjerë pohojnë se Van Gog preu një pjesë të veshit si një akt zemërimi pasi dëgjoi për martesën e vëllait të tij, që deri në atë moment e mbështeste financiarisht.

-Romuli, themelues i Romës

Historia e Romulit që vrau vëllain e tij binjak Remin, dhe se ata u rritën nga një ujkonjë që u dha gji si bebe është shumë popullore. Babai i tyre ishte perëndia Mars, dhe vetë Romuli u bë zoti Kuirinus pasi u zhduk gjatë një magjie për ta shpëtuar atë nga xhelozia vrastare e senatorëve romakë.

Por historiani Teodor Momsen thotë se miti legjendar i themelimit të Romës në 753 Para Krishtit është ?jashtë çdo diskutimi?. Romuli ishte pothuajse me siguri një figurë legjendare, emri i të cilit ka të ngjarë të ishte një formacion pas emrit Romë, dhe jo anasjelltas.

-Lufta e Trojës

Ka shumë detaje rreth Luftës së Trojës. Por historia dhe detajet e saj bazohen në trillime. Në fillim, historia u transmetua nga goja në gojë, dhe kështu historia nisi të ndryshonte ndërsa informacione të ndryshme shtoheshin ose harroheshin.

Kështu historia e Kalit të Trojës dhe e 1.186 anijeve greke që zbarkuan në Trojë është trillim. Historia origjinale ishte e bazuar në mitologjinë greke, dhe në formën e saj origjinale bazohet në poemën ?Iliada? të Homerit.

-Martin Luteri dhe gozhdimi i 95 Tezave të tij në derën e kishës

Murgu revolucionar Martin Luter është i njohur si katalizatori i Reformës Protestante. Ndërsa ai pati një ndikim të madh mbi perceptimet e njerëzve për Kishën Katolike, historia rreth postimit të tezave në derën e kishës është e pavërtetë.

Ajo u bë e njohur në vitin 1547, pra 30 vjet pas aktit të pretenduar. E sigurt është se Martin Luteri ia dërgoi kryepeshkopit 95 tezat e tij, dhe se ai nuk kishte ndërmend që të niste një revolucion brenda kishës. Studiuesi i Luterit, Ervin Iserloh, thotë se kjo histori është shkruar nga një individ që e ka pasur me të dëgjuar atë histori./CNA.al

https://historyofyesterday.com/7-widely-believed-historical-facts-that-never-happened-375f95f884a2

Lajmet e fundit nga