LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

REPORTAZH- Ishulli i Maligradit/ Një perlë mes liqenit të Prespës së Madhe

19 Qershor 2021, 11:44, Kulturë CNA
REPORTAZH- Ishulli i Maligradit/ Një perlë mes liqenit të

Me hapjen e sezonit turistik, atraksionet që ofrohen në zonën e Prespës janë të pakta por tepër të veçanta për të gjithë ata që e vizitojnë për herë të parë.  Bashkia e Pustecit është bashkia më e vogël në qarkun juglindor, me rreth 3500 banorë të cilët kanë vendosur të mos e braktisin vendlindjen e tyre. Ndonëse pjesa më e madhe ka emigruar drejt shtetit maqedonas, ka ende banorë që nuk i largohen dot kësaj qyteze të vogël që mbetet ende e papromovuar pavarësisht vlerave të shumta që ajo mbart.

Kjo është arsyeja që vendosëm ta kthenim në destinacionin tonë të fundjavës. Dhe pikërisht destinacioni që do të donim t?ua sugjeronim edhe ju, është ishulli i Maligradit. Një perlë që ndodhet në mes të liqenit të Prespës të madhe, dhe që shpalos një bukuri natyrale dhe shumë tërheqëse që prej së largu.

Sapo mbërritëm në Pustec, kontaktuam kryetarin e bashkisë Pali Kolefski i cili menjëherë na vuri në dispozicion informacionet e duhura, por bëri të mundur edhe vajtjen tonë në ishull. U nisëm së bashku me kryetarin drejt ishullit, me një varkë të vogël, dhe me erën e dallgët e lehta që na shoqëruan për disa minuta deri sa arritëm në destinacion. Pamja që ofrohej atje nuk kishte të krahasuar me asnjë pamje tjetër që jemi mësuar të shohim në Korçë, si qytet malor. Një pamje fantastike ku mbizotëronte ngjyra blu e liqenit, dhe ajo jeshile e pemëve, dhe që të përcillte një qetësi shpirtërore që nuk e gjen kudo. Pemët ishin rreth e rrotull ishullit, dhe në qendër të tij mund të shihje me sy të lirë shkëmbinj të mëdhenj dhe shtigje që të çonin brenda tij.

Sapo mbërritëm në breg, pyetëm kryetarin për historinë e këtij vendi përallor.

?Ishulli përban një histori. Sipër tij ka disa shtigje ku mund të vizitohet pjesa e sipërme, dhe këto shtigje të ccojnë në rrënojat e një ndërtese shumë të vjetër. Sipas gojëdhënave flitet se mund të ketë qenë një banesë që shërbente si shtëpi pushimi nga Car Samoill në shekullin XI. Nga zbulimet arkeologjike kemi mësuar se ishulli ka qenë i banuar prej shekullit XVII p.e.s. deri në periudhën e mesjetës. Po ashtu në këtë ishull janë zbuluar qeramika të ndryshme dhe varre në brendësi të tij. Kjo e bën akoma më të veçantë si ishull. Shumë njerëz mund të kenë dëgjuar edhe për gojëdhënën e gjarpërinjve, sepse këtë ishull e quajnë Ishullin e Gjarpërinjve. Është e vërtetë që ka shumë gjarpërinj uji por janë të parrezikshëm, dhe zakonisht bëhen të dukshëm në fund të pranverës dhe në fillim të verës por nuk përbëjnë rrezik për vizitorët por u shton kuriozitetin për ti parë.? ? tregon kryetari Kolefski.

Pasi ecëm rreth 5 minuta në shtegun kryesor të ishullit, mbërritëm në Kishën e Shën Mërisë, i cili është monument kulture dhe vlera më e madhe e këtij ishulli. Ndonëse tepër e vjetër, kjo kishë i ka mbijetuar kohës dhe vijon të tërheqë vizitorë çdo ditë e  më shumë. Kjo kishë përbëhet nga mjedisi i altarit dhe naosi. Këto dy ambjente ndahen nga njëri tjetri nëpërmjet dy ikonostaseve prej druri, ku i pari daton që prej vitit 1345 dhe i dyti prej vitit 1604. E gjithë kisha është mbuluar me strukturë druri dhe e ndërtuar me mure guri ku shohim ikonat fetare por edhe emra të ndryshëm të shkruar në to. Këto emra dyshohet se i kanë shkruar vite më parë ushtarë gjermane por edhe vizitorë të ndryshëm që e konsideronin si fatsjellës faktin që emri i tyre të ishtë i shkruar në muret e kishës.

?Kisha e Shën Mërisë është shumë e vjetër, dhe daton që prej shekullit XIII, dhe ka rruajtur origjinalitetin e saj. Nuk ka pësuar ndryshim të madh që prej kohës që ajo është ndërtuar, edhe pse përpjekjet nga drejtoria e monumenteve kanë qënë të shumta për ta mbrojtur të gjithë strukturën e saj. Një ndërhyrje u bë vitin e kaluar nga një përfaqësi e disa studentëve vullnetarë, të cilët bënë restaurimin e çatisë së kishës. Kjo kishë është arsyeja që tërheq shumë turistë vendas e të huaj, pasi konsiderohet si një pasuri e rrallë kulturore që ndodhet në një ishull me trashëgimi të jashtëzakonshme natyrore.? ? shprehet Kolefski.

Në këtë sezon turistik pritshmëritë për shtimin e vizitorëve janë të mëdha për bashkinë e Pustecit. Ndonëse kaluam një vit të vështirë pandemie, duket se tashmë çdo gjë po i kthehet normalitetit.

?Në kohën e pandemisë kanë qenë kryesisht vizitorët vendas  të cilët kanë vizituar ishullin, zakonisht gjatë fundjavës ku edhe koha ka qenë e ngrohtë dhe pa shi. Por sërish numri ka qenë në rënie për shkak të masave të marra kundër virusit. Në vitet e kaluara mesatarisht në ditë, rreth 30-40 vizitorë vendas bëheshin pjesë e udhëtimit drejt ishullit, ndërsa në fundjavë arrintë numri ditor i tyre deri në 60 persona. Edhe këtë vit ka patur interes, tashmë që u hap sezoni turistik dhe koha është tepër favorizuese, presim që ti rikthehemi vizitorëve vendas por edhe atyre të huaj. Ne planifikojmë të bëjmë disa ndërhyrje, për të mundësuar një mol të dytë lundrues, pasi aktualisht një mol e kemi, por për ta bërë më të lehtësuar lëvizjen e vizitorëve drejt ishullit dhe më të aksesueshëm do të nevojitet edhe një i dytë. Mendojmë që ta realizojmë si bashki lëvizjen e vizitorëve drejt ishullit, pasi momentalisht janë persona të liccënsuar që mundësojnë këtë shërbim.? ? tregon kryetari i bashkisë.

Në Ishullin e Maligradit krahas atraksioneve të sipërpërmendura, gjejmë vlera ekologjike që krijojnë kushtet e përshtatshme për kolonitë, folenizimin dhe ripërtëritjen e shpendëve. Në këtë ishull gjejmë shpendë të ndryshëm si pelikani dhe lakuriqi i natës, të cilët janë karakteristikë për liqenin e Prespës. Nëse po mendoni për të shkuar këtë fundjavë në një udhëtim, u sugjerojmë të zgjidhni Ishullin e Maligradit, do të mbeteni tepër të kënaqur./CNA.al

Lajmet e fundit nga