LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Pyetjet ishin bombë”/ QSHA iu përgjigjet maturantëve

12 Qershor 2021, 09:44, Sociale CNA
“Pyetjet ishin bombë”/ QSHA iu përgjigjet maturantëve

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku i është përgjigjur maturantëve në lidhje me provimin e djeshëm të Matematikës, për të cilin pretendojnë se pyetjet ishin shumë të vështira.

QSHA në deklaratën për mediat theksoi se teza e provimit nuk kishte asnjë gjë jashtë programit mësimor, ndërsa shtoi se nxënësit e mirë nuk kanë pasur asnjë vështirësi.

?Nxënësit e mirë nuk kanë pasur vështirësi. Pjesën tjetër mund ta zgjidhnin me studim shenje, me grafik apo pikë provë. Nga korrigjimi do shohim se si kanë reaguar në këto teste. Pyetja me ekuacionin e drejtëzës ka ushtrime të tilla pa fund. Teza është e nivelit mesatar, nuk ka asnjë jashtë programit. S?ka asnjë gabim shkencor. Sa i përket asaj që thonë; e përkthyer. Tekstet janë të përkthyera. Polinomet janë ato që janë, nuk është çështje kopjimi dhe nuk janë të nivelit të Cambridge. Pasi kanë parë skemën e provimit do jenë qetësuar. Pastaj nxënës që kanë hyrë me mendimin që; ?unë do kopjoj?, është gjë tjetër gjë kjo. Aty ka pasur ushtrime të nivelit edhe për nxënësit mesatar.?, tha përfaqësuesja e QSHA-së.

Lajmet e fundit nga