Connect with Us

Ben Blushi kapet me “presh në dorë”/ Këmbanë alarmi për SPAK

Politikë

Ben Blushi kapet me “presh në dorë”/ Këmbanë alarmi për SPAK

Publikuar

-

Reforma në Drejtësi, dhe institucionet e reja të dala prej saj, janë trumbetuar fort në media, qoftë nga klasa politike por sidomos nga ambasadorët e huaj në vendin tonë, si një shpresë që shqiptarët më në fund të gjejnë drejtësinë e munguar.

Një ndër institucionet kryesore të dala nga Reforma në Drejtësi është SPAK, Prokurosia e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Oraganizuar, për të cilën pritshmëritë e qytetarëve janë të mëdha, që të ketë një aksion të vërtetë për “drejtësinë”.

Pra, të hetohet korrupsioni, krimi i politikës, zyrtarëve të lartë, por edhe krimi i organizuar.

Por, pyetja jonë drejtuar SPAK është pse nuk hetohet Ben Blushi?

Ben Blushi është një ish-politikan, sot drejtor i një televizini kombëtar. Ai është paguar për vite me radhë nga taksat e shqiptarëve në poste publike, dhe pasuria e tij e vënë gjatë këtyre viteve, sigurisht që i plotëson të gjitha kriteret për tu marrë nën hetim nga SPAK. (Lexo këtu)

CNA.al ka raportuar në lidhje me pasurinë marramendesë të drejtorit të Top Channel, Ben Blushi, i cili edhe me ardhjen e Rilindjes në pushtet duket se vetëm ka shtuar pasurinë e tij.

Një personazh i ardhur nga bota e medias, dhe përfunduar në politikë, që në një periudhë të shkurtër, gati një mandat i plotë i Rilindjes, mundi të shtojë pasurinë e tij me një vlerë tregu, prej të paktën 750 mijë eurosh. (Lexo këtu).

CNA.al ka treguar me dokumente ku kemi provuar se një pronë me një vlerë 10 herë më të lartë është deklaruar për vetëm 30 mijë euro dhe kjo pronë është blerë në Korçë, në qendër të qytetit. (Lexo këtu).

Është një pronë e deklaruar për vetëm 30 mijë euro, kur vlera e saj është gati 10-fish dhe këtë nuk e kemi provuar me ekspertë, por e kemi provuar me një transaksion në objektin ngjitur, apo karshi, e cila është në pronësi të ish-vjehrrit të ndjerë të Zotit Ben Blushi. (Lexo ketu)  E cila është në një vlerë shumë herë më të lartë dhe kjo pronë në aktin e shitjes ka edhe një firmë false.

Por, përtej kësaj, ka edhe një tjetër detaj. CNA.al ka raportuar në lidhje me ortakërinë e Ben Blushit, me pronarët e inceneratorëve në Shqipëri. Ky i fundit një koncesion i akuzuar fort nga opozita.

Së pari, CNA.al ka raportuar në lidhje me një kompani të themeluar në Bullgari, e quajtur Em Capital Group AD, dhe ku bashkëpronarët janë Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit.

Në këtë kompani, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto kanë 67% të aksioneve, ndërsa Zonja Blushi ka 33%. (Lexo këtu)

Më pas, është po kjo kompani, e cila vjen në Shqipëri dhe blen për 2.2 milion dollarë Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. Pra, aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha në një nga kompanitë e saj, është ortake në një biznes me njerëzit e inceneratorëve dhe bashkëshorten e drejtorit që ajo ka në televizion.(Lexo ketu)

Ndërkohë, së fundi CNA.al ka raportuar për një tjetër kompani, ku tashmë Ben Blushi del hapur me emrin e tij.

CNA.al ka sjellë me dokumente zyrtare sesi vetë Ben Blushi, është ortak në një kompani të re, me pronarët e inceneratorëve.

Kompania është themeluar një muaj e gjysëm më parë dhe tashmë është e hapur, e pastër dhe e qartë dhe nuk ka diskutime. Pronarja e Top Channel dhe Ben Blushi janë ortakë me pronarët e inceneratorëve, pra ata që kanë ndërtuar inceneratorët në Shqipëri, me lekët e taksapaguesve shqiptarë.

LEXO EDHE:  Rrezikohet siguria kombëtare/ Opozita jep alarmin

Kompania quhet “KUDOPAY” dhe këtë herë sërish kemi aksioner Ben Blushin, i cili në kompaninë e parë nuk ishte me emrin e tij, por këtu del hapur vetë drejtori i Top Channel, në ortakëri me Stela Gugallën e inceneratorit të Elbasanit. Me rreth 16% të aksioneve të kompanisë KUDOPAY, ndërsa Vjollca Hoxha ka 17%. Të dy bashkë kanë rreth 33% të aksioneve, kurse 67% i ka Stela Gugallja. (Lexo këtu).

Por, kush është Stela Gugallja

Stela Gugallja është akuzuar se ka fituar një kontratë klienteliste nga qeveria. Opozita ka akuzuar shpesh për korrupsion në lidhje me çështjen e inceneratorëve, pasi kompania e saj nuk ka pasur lek për investim, por sapo ka marrë kontratën nga qeveria, ka shkuar në një bankë të nivelit të dytë dhe nëpërmjet saj ka marrë një shumë parash kredi, me të cilën ka filluar investimin e inceneratorit.

Ndërkohë në media është zbuluar edhe lidhja e Stela Gugallës, me Mirel Mërtirin, ai që quhet ndryshe edhe “truri” i inceneratorëve.

E gjithë procedura e ndërtimit të këtij inceneratori është quajtur korruptive nga opozita, por dhe nga mediat që e kanë denoncuar masivisht, vajzën e cila në një moshë fare të re, pa pasur më parë asnjë aktivitet si biznesmene, merr një kontratë koncesionare.( Lexo këtu)

Sipas investigimeve në media, Stela Gugallja është bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit dhe nëna e fëmijëve të tij.

Pra, tashmë është mjaft e qartë, Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha kanë dalë hapur në ortakëri me pronarët e inceneratorëve.

Gjithkush mund të thotë se nuk ka asgjë të keqe të shtosh bizneset, apo se Vjollca Hoxha është e lirë të bëjë ortakëri me Eva Blushin, me inceneratorët apo këdo tjetër. Dhe ka plotësisht të drejtë. Në rast se nuk ka abuzime, vjedhje, shmangie taksash e të tjera, pra shkelje të ligjit, biznesi mund të quhet krejt normal.

Por, në rastin kur një pronar televizioni dhe drejtori i atij televizioni të dalin hapur si ortakë me një kompani të akuzuar nga opozita, jo vetëm për lidhjet me qeverinë, por edhe mënyrën sesi këta njerëz kanë mundur të sigurojnë rreth 178 milionë euro kontrata, nga buxheti i shtetit, nga taksat e shqiptarëve, kjo është një “këmbanë alarmi” për SPAK.

Skema është mjaft e qartë, qeveria u jep para pronarëve të inceneratorëve. Pronarët e inceneratorëve i ndajnë ato në biznese me pronarët e medias.

Dhe nëse SPAK ka veshë të dëgjojë e sy të shikojë, provat janë aty. Mjafton të ketë dëshirën dhe vullnetin për të hetuar./CNA.al

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

“Dasma” e inceneratorëve të Rilindjes me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Letër publike ambasadores Kim/ Pse SPAK nuk e heton këtë “peshk të madh”?!

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Nga Korça, në Vlorë/ Ben Blushi “hajdut” tokash, si u pasurua me ardhjen e Rilindjes

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  PD ndal bojkotin, behet pjese e Reformes ne Drejtesi

LEXO EDHE:  Juristi i njohur plas “bombën”/ Fundoset Donika Prela?

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Petrit Vasili, ‘zagari’ që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke ‘lehur’ kundër Reformës në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili, zagari që i kundërvihet ambasadores së SHBA duke lehur kundër Reformës në Drejtësi

Nuk ka se si të ndodhte ndryshe. Petrit Vasili si gjithnjë pritej të ishte i pari që do t’i kundervihej amdasadores se SHBA Juri Kim dhe këtë e ka bërë me devotshmërinë e tij të njohur sa herë është fjala për t’iu sulur reformës në drejtësi.

Ish ministri më torrollak i drejtësise dhe deputeti me 362 vota, zagari i njohur që leh sa herë e ndërsen padroni i tij Ilir Meta, edhe sot iu kundërvu ambasadores se SHBA duke lehur kundër reformës në drejtësi.

Sot është mbajtur në Tiranë Tryeza e Rrumbullakët për Përfundimin e Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë në kuadër të 5 vjetorit të nisjes së Reformës në Drejtësi, ku midis të ftuarve të tjerë ka qenë edhe ambasadorja e ShBA në Tiranë zonja Juri Kim, e cila në fjalën e saj ndër të tjera tha:

“Shqipëria ka bërë përparim të jashtëzakonshëm drejt Reformës në Drejtësi që qytetarët e saj kërkojnë dhe ne po shohim rezultatet e atyre përpjekjeve. Të gjitha institucionet e ngritura nga Reforma në Drejtësi në 2016 janë tashmë plotësisht funksionale”.

Mirëpo një vlerësim i tillë nuk mund t’i pëlqente Ilir Metës, ndaj prej paburrërisë për të dalë vetë hapur dhe publikisht kundër ambasadores Kim, ai ndërseu Petrit Vasilin i cili mezi pret të shpalosë talentin e tij prej zagari të devotshëm sa herë që i duhet Metës kundër partnerëve ndërkombëtarë dhe reformës në drejtësi.

“Me institucionet e drejtësisë tashmë të ngritura, ato po tregojnë tani se mund të veprojnë dhe se mund të japin rezultate në emër të popullit shqiptar. Ato po tregojnë se ligji zbatohet në mënyrë të barabartë për të gjithë, të mëdhenj dhe të vegjël. Askush, askush, sado i fuqishëm mendon se është në këtë çast, askush nuk është mbi ligjin dhe është në dorën e institucioneve shqiptare të drejtësisë, është në dorën tuaj të tregoni nëpërmjet veprimeve tuaja se kjo është e vërtetë dhe do të jetë e vërtetë”, thotë ambasadorja Kim, ndërsa Petrit Vasili i përgjigjet duke e quajtur tryezën e rrumbullakët të organizuar sot ditën e përshpirtjes apo të vajtimit të reformës në drejtësi.

LEXO EDHE:  "Opozita matet me nivelin e sakrificës"/ Duma:Rama arrogant

“ Reforma në drejtësi nuk ka nevojē as për deklarata apo të përshpirtjeve që bëhen një herë në vit, sepse vit për vit bëhet nga një përshpirjte më 22 korrik” shprehet Petrit Vasili e më tej ai ju ka kujtuar ambasadorëve se “po flasin shumë, nderkohë që duhej të flisnin shumë më pak se ne nuk flasim për reformat e tyre, ambasadorët tanë nuk flasin për reformat e tyre, nuk fusin hundët!”

Vetëm një trutharë si ky Petrit Vasili mund të flasë më këtë gjuhë si komunistët e 1970-ës në Shqipëri e t’i thotë ambasadores amerikane dhe ambasadorit të BE-së qe “nuk duhet të flisni kaq shumë” për një reformë që është investimi më i madh në Shqipëri i qeverise se SHBA dhe BE.

LEXO EDHE:  Legalistet braktisen tryezen e opozitës/ PD nuk mund të mbrojë kauza që kalojnë interesin vetiak

Pra ata që e inicuan dhe që po e realizojnë reformën, ata që po e financojnë dhe që po udheheqin luftën kunder korrupsionit, SHBA dhe BE nuk duhet të flasin e duhet të vazhdojë të flasë Petrit Vasili i LSI-së, zagari lehës i Ilir Metës.

Mirëpo për ca langonj si ky kokëboshi i Metës dhe për ata që e ndërsejnë këtë të sulmojë ambasadoren e SHBA dhe reformën në drejtësi, zonja ambasadore foli shumë qartë sot teksa tha:

“Shumë vetë thanë se nuk mund të bëhej. Shumë vetë në fakt, nuk donin që të bëhej. Por po ndodh. Shumë do të vazhdojnë të shpresojnë dhe shumë do të vazhdojnë të veprojnë, për t’a ndaluar së ndodhuri”.

Mirëpo të gjithë ata si ky Petrit Vasili që po bëjnë ç’mos ta ndalojnë reformën në drejtësi e kanë të kotë. Ajo do ti djegë e përvëlojë të gjithë, sepse në fund të fundit ky është vullneti i popullit shqiptar, do apo nuk do zagari lehës dhe ai që e ndërsen zagarin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Publikuar

-

Nga

5 vite reformë në drejtësi/ Xhafaj: Shumë nga ata që e votuan janë penduar

Ish kreu i Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj ka dhënë një intervistë për Radio Televizionin Shqiptar në kuadër të 5 vjetorit të kësaj reforme.

Rreth 40 % e kushtetutës që u ndryshua me votimin e vitit 2016 në parlament, i hapi rrugë një sistemi që shkaktoi furtunë mes gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Sot pas 5 vitesh, Xhafaj është i mendimit se reforma ishte dhe mbetet gjëja e duhur e cila jo vetëm e ringriti por dhe e rithemeloi pushtetin gjyqsorë.

Sipas tij në 25 vite pushteti gjyqsor ka qenë nën kontrollin politik dhe ky projekt sot ka garantuar pavarësinë kushtetuese dhe ligjore.

“Çdo gjyqtar, prokuror dhe çdo institucion është jashtë ndikimit të politikës, jashtë interferencave, mekanizmave ndërhyrës në sistem. Sistemi sot drejtohet përmes institucioneve të veta. Gjyqtari dhe prokurori që deri dje jo vetëm që ishte i varur nga pushteti politik, ndikimi politik në karrierën e tij apo disiplinimin e promovimin e tij, ishte i varur edhe nga eprori i tij. Sot prokurori është i pavarur në procesin investigativ, e hetimit dhe vendimmarrjes së tij. Për të shkuar në Gjykatën e Lartë nuk duhet të shkosh te Presidenti, Kuvendi apo partia politike që ka qeverisjen e vendit. Mjafton të konkurrosh konform kritereve ligjore dhe profesionale dhe të bësh karrierë dhe të jesh i pavarur në ushtrimin e detyrës”, deklaroi Xhafaj në intervistë për RTSH-në.

Ai theksoi se reforma kishte kundërshtarë, por falë presionit publik dhe atij ndërkombëtar e kishin të pamundur të ndërhynin.

LEXO EDHE:  PD ndal bojkotin, behet pjese e Reformes ne Drejtesi

“E kam thënë atëherë dhe e ritheksoj se që në atë kohë kishte njerëz që nuk e dëshironin këtë reformë, aq më tepër kur e panë të formësuar se ku do të shkonte ajo. Por, ishin të pamundur për ta ndaluar për shkak të presionit të madh të opinionit publik, shoqëror e ndërkombëtar. Jemi të gjithë dëshmitarë të atij momenti e presioni të jashtëzakonshëm për të garantuar ato 140 vota.

Disa nuk e donin, 24 orë përpara nuk diskutohej projekti kushtetues, por diskutohej rrëzimi i qeverisë. 24 orë më pas u votua me 140 kartona”, deklaroi Xhafaj.

LEXO EDHE:  Skandali me pesticidet kineze/ Provat, këmbanë alarmi për SPAK

I pyetur nga se duhet të kenë frikë sot gjyqtarët e prokurorët, nga vetë sistemi i drejtësisë, ku bëjnë pjesë, publiku apo presioni i politikës, Xhafaj deklaroi se Kushtetuta nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë asnjë lloj ndikimi të të tretëve, dhe aq më tepër të politikës.

“Unë e them shpeshherë me një fjalë: deri dje prokurorët e gjyqtarët ishin tej mase të varur nga politika, sot ata janë, vetëm nëse duan të vetëvaren. Kushtetuta, ligji nuk i lejon të ndikohen dhe të pranojnë çdo lloj ndikimi të të tretëve dhe jo më të politikës në veprimtarinë e tyre”, shprehet Xhafaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE