LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha sabotoi PD/ Faktet, pse duhet të largohet nga selia blu

28 Prill 2021, 08:26, Politikë CNA

Lulzim Basha, shkatërroi PD dhe e nxori në rrugë të madhe për interesa personale, familjare e klanore.

Në kohë rekord ai e ktheu PD, në një han pa porta. Ai u zgjodh në krye të PD me mashtrime dhe manipulime.

Lulzim Basha, i cili nuk arrin të marrë votat e demokratëve brenda partisë me ndershmëri dhe zgjedhje fer, kërkon votat për të Qeverisur vendin.

Nuk qeveris dot PD ndershmërisht, mban pranë vetes njerëz kukulla që ti ketë në rast humbjeje, ndërkohë që dështimet i radhit si sukses.Basha justifikon dështimin në zgjedhje/ Votat u vodhën, Rama shkaëtrroi demokracinë

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 Prillit, Basha shokoi të madh e të vogël, kur tha se do të vazhdonte betejën, dhe se ishte i fituar vetëm e vetëm sepse PD ishte rritur në disa qarqe.

Fitore për Bashën është qëndrimi në Opozitë, ka punuar për këtë ditë, nëse kthehemi pas në kohë.

E kemi të freskët ditën kur vendosi të digjte mandatet dhe shfaqej triumfator në media, duke thënë se Qeveria ka rënë.

Në një fjalim përpara Partisë Demokratike, në selinë e Republikës së re tek ish-godina e SHQUP-it, Lulzim Basha, tha se Edi Rama kishte rënë, qeveria ishte rrëzuar, kryeministër vendi nuk kishte dhe fitorja ishte e sigurtë.

Por në fakt, ai s? bëri gjë tjetër veçse la në duar të kryeministrit Edi Rama, gjithë pushtetin legjislativ dhe vetë vijoi qëndrimin e përgjumur në Opozitë.

Sot, dy vite më pas, Basha sa vjen e bëhet më qesharak, sidomos me fjalimin e një nate më parë para selisë së PD.

Pasi shkatërroi PD dhe  i hodhi në rrugë demokratët, Basha në vend që të jepte dorëheqjen gjeti kurajon të justifikohej dhe të hidhte baltë mbi komisionerët e PD  në qendrat e votimit dhe numërimit.

Duke treguar se nuk ju beson atyre, pasi PD kishte fituar.

Por le të kthehemi tre vite para, pas djegies së mandateve, kur Basha nisi protestat.

Megjithëse, pas largimit nga Kuvendi tha Rama ka rënë e vërteta ishte ndryshe.

Rama qëndroi në pushtet, madje organizoi edhe zgjedhjet vendore, ndërsa Basha gënjeu dhe për t;u justifikuar para demokratëve doli në protesta.

Dhe në rreth 12 protesta të zhvilluara nga opozita,në atë kohë u tha se Qeveria kishte rënë.

Por sërish Rama qëndroi në pushtet dhe sërish Basha gënjeu.

Më pas u bënë zgjedhjet lokale dhe Basha i dorëzoi të gjithë pushtetin vendor në tavolinë Ramës.

Me 30 qershor 2019 Basha nuk hyri në zgjedhjet lokale duke i falur kështu Edi Ramës 61 bashki në tavolinë.

Me djegien e mandateve në 2019, Rama mori dhuratë nga Luli mazhorancën kushtetuese dhe 61 bashki dhuratë.

Megjithëse Luli premtomte se do të kishte përballje në çdo qendër votimi dhe se Shqipëria do të ishte flakë e zjarr, çdo gjë shkoi qetë.

Pra, dështimet, gënjeshtrat dhe mashtrimet e Bashës ndaj demokratëve janë të njëpasnjëshme.

Kulmi u arrit në këto zgjedhje, kur ma pafytyrësinë me të madhe, doli me kokën përpjetë duke gënjyer sërish demokratët, të cilët sot më shumë se kurrë duhet t?i hapin sytë dhe ta përzënë nga selia PD./CNA.al

Lajmet e fundit nga