LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

100 mijë vaksina nga Sinovac/ Manastirliu ‘elozhe’ Ramës: Një shtet tjetër mund të na i kishte marrë

8 Prill 2021, 15:15, Lifestyle CNA

Ministrja e Shëndetësis Ogerta Manastirliu, u shpreh se ngjarja që ndodhi në Rinas me kontrollorët që u futën në grevë dje, vendosi në risk vaksinimin masiv në vend. Ndësa shton se procesi është shtyrë për 48 orë si shak i procedurave.

Manastiliu thekson se u arritën të sigurohen edhe 100 mijë vaksina të tjera të Sinovac, falë përpjekjeve të autoriteteve, ku shton se deri në muajin Maj pretendojnë të vaksinojnë 500 mijë qytetarë.

?Ngjarja e pa precedentë, e jashtëligjshme, që ndodhi dje, vuri me të vërtetë në risk planin tonë të vaksinimit masiv që tashmë ka filluar dhe pritej ditën e djeshme ardhja e dërgës së dytë prej 100 mijë dozash të vaksinave. Po falë përpjekjeve madhore të kryeministrit dhe të gjithë qeverisë ne arritëm që 100 mijë vaksinat Sinovac të vinin dhe të uleshin në Shqipëri dhe ndërkohë duhet të kuptojmë se pikërishtë nga kjo vonesë plani ynë i vaksinimit u shty në 48 orë pasi të gjitha procedurat duhet të shtyhen pak në kohë.

Por imagjinoheni se çfarë do të kishte ndodhur nëse nuk do të ishi bërë këto përpjekje, nëse nuk do ti kishim këto vaksina në kohë, pasi dihet çfarë lufte e madhe bëhet për të siguruar vaksinat në rast kur një shtet heziton ose nuk ka mundësi ti marrë, atëherë një vend tjetër që është në pritje të vaksinës i merr. Kemi arritur ti sjellim sot dhe të vijojmë fushatën e vaksinimit.

Kemi arritur që në dy javë në datën 25 të vinin 192 mijë vaksina nga Sinovac dhe pas dy javësh të kemi edhe 100 mijë të tjera që i shërbejnë vaksinimt të popullatës. Gjthashtu në përpjekje që të kemi kryer 500 mijë vaksinime deri në muajin Maj dhe nuk do të ndalemi deri të mbërrijmë deri tek qytetari i fundit?- tha Manastirliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga