LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se kur duhet t’i drejtohen mjekut personat e vaksinuar me ‘AstraZeneca’

7 Prill 2021, 15:10, Lifestyle CNA
Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se kur duhet t’i drejtohen

Shkencëtarja në Agjencinë Evropiane të Barnave, Ornela Ademi tha për Euronews Albania se vendimi i EMA, që e cilësoi vaksinën ?AstraZeneca? të sigurt, është një vendim i drejtë i marrë mbi bazën e konkludimit të të gjitha të dhënave shkencore të disponueshme.

Teksa theksoi se me gjithë efektet anësore të listuara, përfitimet e kësaj vakinë janë shumë më të mëdha se sa rreziku që ato paraqesin, znj. Ademi këshilloi të gjithë shqiptarët e vaksinuar me ?AstraZeneca? që brenda 14 ditëve nga marrja e vaksinave kanë simptoma të tilla, si marrja e frymës, gjakderdhje, enjtja e krahut, shikimi i turbullt, dhimbje koke të paraqiten tek mjeku, pasi duhet të marrin mjekimin e nevojshëm.

?Sugjerohet që personat që kanë marrë AstraZeneca të kontraktojnë mjekun për të marrë trajtimin e duhur sa i përket simptomave.

Nuk dihet ende mekanizmi pse ndodh kjo, vaksina jep një përgjigje imunitare që është një formë çrregullimi që njihet në mjekësi dhe për duhet marrë mjekimi i duhur. Është e rëndësishme që të vaksinuarit të paraqiten menjëherë tek pas këtyre simptoma?, tha znj. Ademi.

Shkencëtarja shqiptare konfirmoi se EMA është duke shqyrtuar studimet laboratorike e më tej ato klinike të vaksinës ruse Sputnik 5 për të parë nëse i përmbush standardet evropiane për t?u certifikuar nga Agjencia Evropiane e Barnave, ndërsa theksoi se një përgjigje përfundimtare lidhur me Sputnik V do të jepet rreth muajit qershor./euronews

Lajmet e fundit nga