LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

37-vjeçari rrezikon të humbasë shikimin/ Pas ndërhyrjes së Stop i rikthejnë KEMP-in

2 Prill 2021, 20:50, Denoncim CNA
37-vjeçari rrezikon të humbasë shikimin/ Pas ndërhyrjes

Emisioni Stop ka udhëtuar drejt fshatit Grykë të Topojës në Fier, ku banon një 37-vjeçar së bashku me nënën e tij. Roland Muçaraku ka probleme me shikimin.

Por së fundmi rrezikon që të verbohet plotësisht. Gjendja ekonomike e tij është e dobët dhe Rolandi nuk ka mundësi as të vizitohet, e jo më t?i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale.

Në vitin 2014 shkoi në Itali për t?u trajtuar dhe punuar dhe prej atëherë e deri më sot, KEMP-i iu ndërpre. Ai nuk e di nëse është pranuar ose jo nga komisioni në Kempin Epror, edhe pse ka bërë gati dosjen.

Roland Muçaraku: Në 2014 më kanë prerë KEMP-in. Kam pasur çikë sytë që shikoja dhe punoja kur gjeja ndonjë punë ose më merrnin shokët. Fillimisht më bënte rreze syri i djathtë. Pastaj m?u vesh fare, nuk shikoj. Pastaj pas 1 viti më dha rreze syri i majtë, më bënte një pikë si të zezë, pastaj po më vishet fare. Nuk shikoj më fare, as 10% nuk shikoj afër. Kam vajtur në Tiranë kam bërë dy gjilpëra në syrin e majtë. Këto i kam bërë për infeksion, për perden e syrit dhe s?më ka dhënë rezultat, as shikim asgjë. Kam parë vetëm një muaj qartë me syze, pastaj pas 1 muaji më është prerë prapë, më bënte rreze. Në Tiranë vete dhe kërkoj çfarë më ka syri, të paktën ta di, mbase nuk operohet, por ta di që verbohem edhe të mbledh mendjen. I bëra procedurat për KEMP-in, erdha në Seman, i postoi ai i Semanit në Tiranë dhe kanë ngelur dokumentet në Tiranë. Që në Qershor deri tani, asnjë përgjigje asnjë gjë. S?kam njeri, kush do më ndihmojë, kush do më gatuajë, kush do më nxjerri mua përjashta. Mirë sot që dalloj çik dhe eci, po nesër? Po u qorova fare, nuk shikoj të eci, kush do më ndihmojë mua? Mamanë e kam invalide, vetë jam invalid. Kam ilaçet.

Nëna e Rolandit thotë se është kthyer nga Italia ku po qëndronte te vajza e saj, vetëm për t?u kujdesur për 37-vjeçari pasi nuk del për shkak se shikon shumë pak.

Nëna e Roland Muçarakut: Që në ?94 me djalin që m?u vra, edhe tani me Yllin që pësoi aksidentin në Greqi, më erdhi që andej i sëmurë, ka prekur cipën e trurit. Ai është në Krujë, në spital, në Zahari. Isha te çupa në Itali për vete për operim, nuk u bëra, erdha vetëm për Rolandin. Rolandi po bën 5 muaj nuk ka dalë nga shtëpia. Dil i them unë, bëj një xhiro. Vjen një shoku i tij e merr ai me motor dhe e bie se vetë nuk ikën, nuk del. As deri te dyqani nuk del, i marr unë. Vajta në Seman edhe ju thashë për ndihmë për Rolandin edhe për Yllin. Jo më thanë mua, merr pensionin.

Por pas interesimit të emisionit ?Stop?, vjen edhe lajmi i mirë që Rolanda Muçaraku do të trajtohet sërish me KEMP. Njësisë Topojë i kërkuam ndihma ushqimore për të dhe na u premtua se do të mblidhen shumë shpejt.

Aleksandër Kola, administrator i Njësisë Topojë: Është paraqitur pranë institucioneve mjekësore, ka marrë fletë drejtimi për KEMP dhe nga ana jonë është përcjellë dokumentacioni për në Tiranë. Presim përgjigje sa më shpejt nga ky institucion që ky zotëri të trajtohet me atë çka i takon në bazë të rregullave dhe ligjeve të shtetit. Ndihma jonë do të jetë e pakursyer jo vetëm nga ana e Bashkisë por edhe nga biznesmenë të ndryshëm të cilët do kontaktojmë me këta dhe në kohën më të shkurtër pranë familjes së tyre do t?u çojmë ndihma ushqimore.

Rolandi kërkon po ashtu një palë syze të reja dhe një operacion për sytë, që të mos verbohet plotësisht. Drejtuesi i emisionit, Saimir Kodra, i premtoi publikisht Rolandit që do ta ndihmojë për të blerë syze të reja dhe do ta asistojë për kontrollet mjekësore./ tvklan.al

Lajmet e fundit nga