LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Moti i keq dhe përmbytjet në vend/ Policia “zbarkon”në terren, apel i fortë për shoferët

9 Janar 2021, 13:44, Aktualitet CNA
Moti i keq dhe përmbytjet në vend/ Policia

Për shkak të përkeqësimitë të kushteve atmosferike dhe përmbytjeve në vend, Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjithë vendin kanë kaluar në gadishmëri dhe janë prezente në të gjitha rrugët urbane, interurbane dhe akset kryesore rurale që lidhin qendrat administrative me qendrat e bashkive.

Krahas shërbimeve të Policisë Rrugore në të gjithë territorin janë angazhuar, për t?iu ardhur në ndihmë përdoruesve të rrugës, edhe Patrullat e Përgjithshme dhe forcat “Shqiponja”. Në vijim të njoftimeve me udhëzimet përkatëse për situatën e krijuar si pasojë e motit të keq dhe apelit të bërë nga Policia e Shtetit, për rritjen e vëmendjes gjatë drejtimit të mjetit në rrugët nacionale dhe ruale, apelojmë edhe njëherë për të treguar kujdes maksimal në rast të prezencës së ujit në rrugë apo pamjes së kufizuar për shkak të mjegullës.

“Drejtuesit e automjeteve dhe motomjeteve të tregojnë kujdes maksimal, pasi në disa akse rrugore urbane dhe rurale ka problematika për shkak të motit të keq dhe për këtë duhet të jenë të përqëndruar gjatë qarkullimit me mjet dhe të ndjekin e zbatojnë udhëzimet e autoriteteve shtetërore dhe sinjalistikën kufizuese. Mos qarkulloni me shpejtësi, mos përdorni celularin gjatë drejtimit të mjetit, vendosni rripin e sigurimit, mos kryeni parakalime të gabuara, mos drejtoni mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur. Drejtuesit e motomjeteve të vendosin kaskat mbrojtëse, gjatë qarkullimit në rrugë të mos kryejnë lëvizje nga njëri krah i korsisë në krahun tjetër për të fituar kohë, pasi bëhen burim aksidenti, ndërsa bçiklistët të ndriçojnë me sinjale dalluese“, thuhet në njoftimin e policisë/CNA.al

Lajmet e fundit nga