LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Niko Peleshi në terren/ Deri më 11 janar do kemi reshje të shumta, jemi në gatishmëri

9 Janar 2021, 09:45, Aktualitet CNA
Niko Peleshi në terren/ Deri më 11 janar do kemi reshje të

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka folur për situatën e krijuar nga reshjet e shiut në Obotin e njësisë administrative Ana e Malit ndërsa theksoi se nuk do ketë shkarkime pavarësisht se ka prurje të mëdha.

Peleshi tha se pozitive është ulja me disa cm e nivelit të ujit dhe se po menaxhohet mirë Kaskada. Gjithashtu ministri shprehet se trupat e emergjencave civile janë në gatishmëri, dhe janë angazhuar trupa të Forcave të Armatosura.

?Kam marrë një informacion që këtu në fshatin Obot, përsa i përket sipërfaqes nuk kemi tërheqje të ujërave. Jemi në një sipërfaqe të ulët në nivelin e detit. Pozitive është që kemi një ulje të lehtë të nivelit disa cm. Era që po fryn po na ndihmon dhe po përshpejton çuarjen e ujërave drejt detit. Një gjë tjetër pozitive është ulja e intensitetit të reshjeve. E rëndësishme është që të mos kemi përmbytje në Shkodër dhe gjasat janë që do arrijmë ta evitojmë. Reshjet do të shtohen por ne po bëjmë një menaxhim të mirë të kaskadës. Sot komunikova me drejtorin e KESH-it. Fierza po punon me dyer të mbyllura. Në Vaun e Dejës ka shkarkime normale. Shpresojmë që të mos përkeqësohet më shumë situata. Ne jemi në gatishmëri. Drejtori i Emergjencave Civile ka qenë prezent në çdo moment. Janë dhjetra trupa të Forcave të Armatosura në terren. Kemi rezultate të mira të prurjeve në krahasim me vitet e kaluara. Ditën e djeshme kishim rreth 4200 metër kub për sekond. Përpara 10 vjetësh është përmbytur e gjithë Shkodra me vetëm gjysmën e këtyre prurjeve. Ne jemi të gatshëm për evakuim. Dje kemi bërë disa evakuime. Kemi 260 persona nga Forcat e Armatosura në dispozicion. Mbi 1200 trupa të angazhuar? , tha Peleshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga