LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshjet e dendura të shiut/ Si paraqitet situata në qarkun e Korçës

9 Janar 2021, 08:51, Aktualitet CNA
Reshjet e dendura të shiut/ Si paraqitet situata në qarkun e

Një ditë më parë shumë zona të vendit u përmbytën për shkak të reshjeve të dendura të shiut.

Gjatë natës në territorin e Qarkut të Korçës, ka pasur reshje shiu me intensitet të ulët, deri në 15 mm shi të cilat nuk kanë shkaktuar problematika. Autoritetet bëjnë me dije se gjendja e rrugëve nacionale dhe atyre rurale është e mire dhe qarkullimi i mjetëve kryhet normalisht.

Nga kompanite kontraktore po punohet për pastrimin e kanaleve anësore nga aluvionet e ndryshme, për kullimin e ujrave. Në fushën e Maliqit situata është normale ndërsa në lumin e Devollit ka filluar të ulet niveli i prurjeve të ujit.

Gjithashtu bëhet me dije se në furnizimin me energji elektrike nuk ka probleme./CNA.al

Lajmet e fundit nga