LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skënder Brataj kundër Akademisë së Shkencave/ Kanë nxjerrë rezultate të pavërteta, ja sa është imunizimi

8 Janar 2021, 16:24, Aktualitet CNA

Skënder Brataj del kundër studimit të Akademisë së Shkencave për arritjen e imunitetit në masën 50% në popullsinë e Tiranës.

Kreu i Urgjencës Kombëtare e cilëson të nxituar dhe të pavërtetë rezultatin e nxjerrë në ditët e fundit të vitit 2020, që sipas tij solli edhe shkelje në masë të rregullave anticovid nga qytetarët.

?Mora një lajm 50% imunizim, po se ku u bë, sa ishin numrin, me çfarë metodologjie dhe kush e kontrolloi nga ana shkencore? U tha nga Akademia e Shkencave. Mesa di, janë rreth 800 veta që u testuan dhe nuk mund të quhet studim dhe as bën një tregues për popullësinë. Unë mendoj se imunizimi nuk është më shumë se 20-25%.?, u shpreh ai.

Shefi i Urgjencës Kombëtare iu bën thirrje qytetarëve, veçanërisht të rinjve të vijojnë të respektojnë masat mbrojtëse për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

?Të mos e humbim betejën tani në fund. Maska po jep rezultat mjaft të mirë. Nuk do kemi më shumë se sa kaluam?, shtoi ai.

Efektet e grumbullimeve dhe shkeljeve të masave për festat e fundvitit pritet të japing efekte pas dy javësh. Megjithatë kreu i Urgjencës Kombëtare deklaron se në muaj e mbetur të dimrit nuk pritet të arrijmë kulmin e rasteve positive që u shënuan në nëntor-dhjetor.

Sipas Bratajt aktualisht vihet re një ulje e pozitivitetit por dhe e thirrjeve të qytetarëve që e kalojnë sëmundjen në banesë./CNA.al

Lajmet e fundit nga