LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata nga Covid/ Tomini bën bilancin: Infektimet kanë një tendencë në rritje

9 Janar 2021, 13:20, Aktualitet CNA
Situata nga Covid/ Tomini bën bilancin: Infektimet kanë një

Shefja e ISHP Eugena Tomini ka komentuar situatën e krijuar nga Covid në vendin tonë deri tani.

Duke bërë një bilanc, Tomini shprehet se infektimet vijojnë të mbeten në shifra të larta, ndërsa numri i viktimave ka pasur një tendencë në rënie.

Gjatë një interviste për ?News 24?, Tomini shpreht se ende nuk është arritur imuniteti i tufës, duke shtuar se kjo gjë do të arihet në mënyrë të shëndetshme kur të mbërrijë vaksina.

Sa i takon mutacionit të ri të Covid, Tomini shprehte se deri tani në Shqipëri nuk është konfirmuar asnjë rast pozitiv, duke theksuar se nga varianti i ri më të prekur janë grupmoshat e reja.

?Ka një tendencë në ulje të vdeksjeve nga Covid-19, ndërsa për infektimet ka pasur një tendencë në ritje. Imuniteti i tufës do ishte një arritje për ccdo shtet. Ajo nuk përcaktohet në mënyrë rajonale. Mund të them që jemi larg arritjes së imunitetit të tufës.

62 mijë raste pozitive të konfirmuara. Kemi edhe raste që janë asiptomatike. Ardhja e vaksinës është një nga elementët kryesor për të arritur një imunizim të shëndetshëm. Në momentin kur Britania deklaroi rastet e para të mutacionit, edhe Shqipëria pati një alert për shkak të lëvizjeve. Por ISHP ka një historik  të gripit dhe konsolidohet me kalimin e kohës.

Deri në këto momente nuk ka pasur asnjë variant të dukshëm nga mutacioni i ri. Nga studiemt është vënë re ritja e trasmetueshmërisë. Grupmosha e re është më e prekashme nga mutacioni i ri”, shprehet Tomini./CNA.al

Lajmet e fundit nga