LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

U vaksinua në Itali për COVID-19/ Mjeku shqiptar tregon përjetimet dhe kur do marr dozën e dytë

9 Janar 2021, 12:30, Aktualitet CNA
U vaksinua në Itali për COVID-19/ Mjeku shqiptar tregon

Mjeku shqiptar Alban Beltoja, reanimator, anestezist në Lodi, Itali është një nga mjekët shqiptarë që ka marrë vaksinën e koronavirusit më 27 dhjetor në vendin fqinj. Beltoja ka treguar eksperiencën e tij duke dhënë mesazhet për ata që duhet të vaksinohen. Ai tha se nuk ka pasur asnjë efekt anësor, përveç një dhimbjeje të lehtë.

?Mezi po e prisnim dhe duke qenë se është një nga mjetet më të fuqishme për të përmbyllur historinë e COVID-it. Përveç një dhimbjeje të lehtë tek krahu s?kam pasur asgjë. Kjo gjë më konfirmohet dhe nga kolegët e tjerë.

Unë bëra dozën e parë, isha ndër 50 të parët të përzgjedhur më 27 dhjetor me fillimin e vaksinimit. E bëra në spitalin e Codognës. Ishte një vend simbolik, një fillim simbolik i një shprese të re?, tha ai për ?News 24?.

Beltoja tregoi se rekomandimi për dozën e dytë është të bëhet pas 3 javësh nga doza e parë.

?I bie nga data 18 janar. Në spitalin e Lodit ka një aderim në vaksinim gati 100% dhe janë vaksinuar gati 100% e personelit.

Kalendari është i përcaktuar. Grupi i parë që do vaksinohet, operatorët sanitarë, mjekë, infermierë, plus punonjësit e azileve të pleqve dhe moshat e mëdha. Nga grupmoshat 70 vjeç e sipër e me radhë?, deklaroi mjeku shqiptar.

I pyetur se kur presupozohet që mund të përfundojë procesi i vaksinimit në Itali, ai tha se do duhet kohë për të arritur në një vaksinim që do jetë efikas në uljen drastike të koronavirusit.

?Duhet të kalojë 60% e popullsisë të vaksinuar. Kjo nuk do të thotë aspak se do arrihet në imunizimin e plotë, apo imunizimin e tufës sepse vaksina nuk përfshin popullatën nën 16 vjeç?, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga